Mesajı Okuyun
Old 25-08-2010, 11:42   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan alameti farika
Merhaba,

Görme engelli çok sayıda avukat olduğu gibi çoks ayıda hukuk öğrencisi de olduğu malumunuzdur.

Birtakım derneklerde kendi özel alfabelerinde yazılmış yeterli kitap olmadığından kitapların okunması ve kaydedilmesi yöntemiyle görme engellilere faydalı olunmaya çalışılmaktadır.

Ancak tüm bu çabalar yeterli gelmemektedir. Zira gönüllü okuyucuların çoğu roman türü şeyler okumakta ve akademik çalışmalara yer verilmemektedir.

Bu sebeplerle ben de ne yapabilirim diye düşünürken burada bulunan görme engelli avukat abimizle konuşmanın faydalı olacağını düşündüm. Kendisine nelere ihityaç duyduğunu sordum. O da bana şu sıralar Medeni Kanunun Aileye ilişkin kısmının okunmasının faydalı olacağını söyledi.

Evde önce elime bir kanun aldım, madde madde okuyarak bilgisayarıma kaydetmeye başladım. Sonradan aklıma sitemiz geldi ve sitede şerh bölümünden okumaya başladım. Bazı maddeler hakkında konulan içtihatları da okuyor ses dosyası olarak kaydediyorum.

Bu çabanın sonucunu burada canlı canlı görebileceğim.

Acaba diğer görme engelliler de bu çabadan faydalansa, hatta benim gibi başkaları da başka şeyler okusa, görme engelliler bu şekilde daha çok bilgilense iyi olmaz mı? Ne dersiniz?

Bu son derece yararlı düşünce ve eyleminiz için teşekkür ederim.