Mesajı Okuyun
Old 25-09-2006, 15:12   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
İtiraz

İtiraz olunabilecek kararlar

MADDE 267.- (1) Hakim kararları ile kanunun gösterdiği hallerde, mahkeme kararlarına karşı itiraz yoluna gidilebilir.

MADDE 103.- (1) Cumhuriyet savcısı, şüphelinin adli kontrol altına alınarak serbest bırakılmasını sulh ceza hakiminden isteyebilir. Hakkında tutuklama kararı verilmiş şüpheli ve müdafii de aynı istemde bulunabilirler. (...) (Madde 103 ün 1. fıkrasının 3. cümlesi, 1.6.2005 tarih ve 25832 sayılı R.G.'de yayımlanan, 25.5.2005 tarih ve 5353 sayılı Kanunun 12. maddesi hükmü gereğince madde metninden çıkarılmıştır.)

(2) Soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısı adli kontrol veya tutuklamanın artık gereksiz olduğu kanısına varacak olursa, şüpheliyi re'sen serbest bırakır. Kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiğinde şüpheli serbest kalır.

Şüpheli veya sanığın salıverilme istemleri

MADDE 104.- (1) Soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında şüpheli veya sanık salıverilmesini isteyebilir.

(2) Şüpheli veya sanığın tutukluluk halinin devamına veya salıverilmesine hakim veya mahkemece karar verilir. Ret kararına itiraz edilebilir.

(3) Dosya bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya geldiğinde salıverilme istemi hakkındaki karar, bölge adliye mahkemesi veya Yargıtay ilgili dairesi veya Yargıtay Ceza Genel Kurulunca dosya üzerinde yapılacak incelemeden sonra verilir; bu karar re'sen de verilebilir.

Usul

MADDE 105.- (Değişik: 5353 - 25.5.2005 / m.13) (1) 103 ve 104 üncü maddeler uyarınca yapılan istem üzerine, merciince Cumhuriyet savcısı, şüpheli, sanık veya müdafiin görüşü alındıktan sonra, üç gün içinde istemin kabulüne, reddine veya adli kontrol uygulanmasına karar verilir. Bu kararlara itiraz edilebilir.

Sayın av.mehmetdemir,

Kendimce ilgili yasa maddelerini yukarıya alıntı yaptım.Madde 267 'de mahkeme kararlarına itirazın ancak ilgili kanun maddelerinde gösterilen hallerde yapılacağı yazılmaktadır.

Diğer maddelerde ise hep cumhuriyet savcısı, şüpheli, sanık ve müdafii terimleri geçmekte ancak hiç birinde mağdur, şikayetçi veya müdahil vekili terimleri geçmemektedir.

Özellikle 104 üncü maddeye bakarsak; 1 inci fıkrada, sanığın her aşamada salıverilmesini isteyebileceğini; 2 inci fıkrada ise sadece tahliye talebine ilişkin red kararına karşı itiraz yolu açıkmış gibi anlaşılmaktadır.

"Müdahil olarak" dediğinize göre soruşturma evresi tamamlanmış ve derdest bir davadan bahsetmektesiniz sanırım. Eğer, soruşturma evresinde şüpheli tutuklanmış ve itirazı üzerine asliye ceza mahkemesi ilk merci olarak tahliyeye karar vermiş olsaydı...Savcı da tutuklamaya yönelik talepte bulunmuş(ya da tutukluluğun devamına yönelik ) ve Asliye ceza tahliye kararı vermiş olsaydı, Savcının bu tahliyeye itiraz hakkı bulunmaktadır. Ancak bu itiraz hakkını kullanmayacağından endişe duyarsanız, savcılığa bir dilekçe vererek bu hakkını kullanmasını isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bunun dışında tahliyeye yönelik kararlarda müşteki/ mağdurun bir başka mahkemeye itiraz hakkı bulunmadığını sanıyorum.(Her ne kadar adaletsiz gibi görünse de..)

Bu nedenle Sayın Taslak'ın itiraz edilebilir yönündeki görüşüne katılmıyorum.

Saygılarımla