Mesajı Okuyun
Old 02-09-2007, 14:14   #15
Muhsin KOÇAK

Derğerli Meslektaşlarımın davanın açılması yönündeki fikirlerine katılıyorum ancak, dava dilekçenizde geçmiş yıllara iliişkin vergilerin zaman aşımı üzerinde de durmanızda yarar var zira tahsil edilmeye çalışılan vergilerin zaman aşımının gözönünde bulundurulmasıı ve zamanınnda tahsil edilmemesinde idarenin kususrunun da nemine dikkkat çekmenizi tavsiye ediyorum.
Sayın Av.Salim beyin dava açma konusundaki sorusuna gelince de tahakkuk eden vergilere ödeme emri gelmeden itiaz şansı yoktur. Zira tahakkuk aynı zamanda tahakkuk eden verginin mükellefe tebliği anlamındadır. Ancar Motorlu taşıtlar vergisi yönünden de bu geçerlidir. Ödeme emrinin tebliği ile dava açma süresi verilmiş oluki bu da belli şartların varlığı halinde itiraz hakkı doğurur. sadece verginin ödendiği, kendisine ait olmadığı gibi hususlarla itiraz mümkündür.
ödeme emri çıkarılmamış ise şayet; mükellefin vergi dairesine borcunun olup olmadığına ilişkin yazılı başvurusu ile kedisine verilecek hesap ekstresine de şikayet yoluyla itiraz edilebileceğini düşünüyorum.
iyi çalışmalar diliyorum