Mesajı Okuyun
Old 28-05-2014, 09:42   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
Engin bey cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Dun aksam esimle konustuk ve bosanmak istedigini bu evliligin yürümicene inandigini anlasmali olarak bosanmak istedigini bir kac ay bana maddi anlamda yardim edebilcegini soyluyor.saygi duyduğumu ama bosanmk istemedigimi duzeltebilcegimiz soyledim ama hayir dedi kararliyim diyor bir anda bu kadar ciddi olmasi beni şaşırtti bunu uzun zamandir dusundugunu üzgün olduğunu söyledi ama ben manevi anlamda ozellikle kotuyum sanirim sorumluluk duygusu ağir geldi fakat evliliğin gereklerini hepimiz biliyoruz mantığıma uymuyor böyle basit olmamalı ne yapmam gerekiyor bosanirsam aile akraba ve cevrede bu durumu anlatmak sindirmek büyük ihtimal ailemin bazen suclayan sorularina cvp vermek bunlarla baş etmek cok zor psikolojim iyi degil sizce bu durumda anlasmalimi bosanmaliyim yoksa manevi tazminat hakkimi doguran sartlar varmi yasim 35 oldu niyetimiz evlenip cocuğumuz olmasiydi oda bunu biliyor fakat cocuk icin hep bir bahane cikardi birlikte olnamiz 3 yil,evlilik 1 buçuk yil ve bosanmamiz durumunda artı onumuzdeki belki en az 2 yil bu konuda geriye atti beni. bilemiyorum kanuni haklarim nelerdir ne tavsiye edersiniz. Tskr ederim iyi calismalar
Eşinizin boşanma konusundaki kararlılığı karşısında karar elbette ki sizin..

Anlaşmalı boşanmanın zeminini oluşturmak taraflara düşmekle birlikte, birbirinizden olabilecek talepleri kabul etmeniz ya da herhangi bir talebiniz olmaması durumunda bu durumun boşanma protokolüne yansıtılmasıyla hakim tek celsede boşanma kararı verecektir.

Taleplerinizin (nafaka, tazminat vs..) olması ve bu talepleri eşinizin kabul etmemesi durumunda ise anlaşmalı boşanma zemininin olmadığı sonucu çıkacaktır.

Böyle bir durumda, haklarınızı talep etmek düşüncesinde iseniz çekişmeli boşanma davası açmanız gerekecektir.

Boşanma davasında nafaka ve tazmninat (şartları var ise) talep edebileceğiniz gibi, davanın boşanma ile neticelenmesi ve kesinleşmesinin ardından katkı payı alacağı talebinde de bulunabilirsiniz.

Profesyonel avukat desteği almanız, hak kaybı yaşamamanız açısından önemlidir.