Mesajı Okuyun
Old 25-02-2007, 05:39   #30
Cest la vie

Çocuktan alışverişe ceza geliyor
Geçen yıl çocuklarını çalıştıran 14 aile hakkında suç duyurusunda bulunan Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, şimdi de çocuklardan alış veriş yapanlara yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

Mahmut Bozarslan
NTV-MSNBC
Güncelleme: 16:28 TSİ 23 Şubat 2007 Cuma

DİYARBAKIR - Onaylanmayı bekleyen il güvenlik tedbir kararlarına göre, çocukların çalışmasını alışveriş yaparak teşvik edenler, cezalandırılacak.

Sokakta çalışan çocuk sorununa çözüm bulmak için değişik çalışmalar yürüten Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, bir yandan sosyal projeler üretirken, bir yandan çocukların çalışmasını teşvik edenlere yönelik yaptırımları hayata geçiriyor.

HEDEFTE AİLELER VAR

Yaptırımların hedefinde önce aileler var. Geçen sene çocukların çalıştıran 14 aile hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zülfü Toman,”Uyarılar gönderdiğimiz aileler var. Durumlarında iyileşme olmayan aileler hakkında suç duyurusunda bulunmaya devam edeceğiz. 14 aile hakkında suç duyurusunda bulunduk. Sırada bekleyen 170’in üzerinde dosyamız var”dedi.

ÇOCUĞA AYAKKABI BOYATMAK ONU ÇALIŞTIRMAKTIR

imdi de sırada çocuklardan alışveriş yapanlara yönelik yaptırımlar bulunuyor. Toman, alt yapısı tamamlanan il güvenlik tedbir kararlarının, sokaktaki vatandaş için de yaptırımın yollarını açtığı söyledi. Toman, “Örneğin, bir vatandaş olarak çocuktan mendil aldım, arabamın camını sildirdim, ayakkabımı boyattım ona para verdim. Bu çocuğu çalıştırmaktır ve cezası olacaktır. Miktarını bilemiyorum ama para cezası olacak. Bununla ilgili Kabahatler Kanunu var, Çocuk Koruma Kanunu var, TCK’da düzenlemeler var. Bu konuda çok sayıda yasal düzenlemeler var”diye konuştu.

Valilikte onay bekleyen karar tasarısının, önümüzdeki günlerde, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.