Mesajı Okuyun
Old 08-01-2016, 02:50   #24
kurtbeyoglu

Her sene başında, icra kotası sıfırlanır ve kota alımından sonra, şayet yeni bir icra dairesi düşmüşse şansımıza, "vekaletname sunmak zorundasınız" cümleleri yenilenir. Yukarıdaki görüşlerin bir çoğu çalakalem yazılmış. Son 5 yılın hepsinde, icra müdür yardımcıları ile tartıştım. İcra müdür yardımcıları ile tartışırken, icra müdür yardımcısına destek olmak isteyen avukat katipleri ile avukatlarla da münakaşam oldu. 2014 kotasında, önce beni haksız bulan müdür yardımcısı, "avukatım, diğer işlerin varsa hallet, biz de bir konuya bakalım" dedi ve icra dairesine döndüğümde, hem harcı yatırmaya lüzum olmadığına, hem de vekaletname sunmam gerekmediğine dair aydınlanmış olarak bana "hoş geldin, haklıymışsın" dedi.

2015 kotasında, inat eden bir müdür yardımcısına, muhafazakar refleksli müdür ile diğer müdür yardımcıları koro halinde eşlik edince, "takip talebimi reddedin, mercie götüreceğim konuyu" dedim. Ve merciden haklılığım onay gördü. Tartışmada, HGK kararı, Yargıtay kararı, tavsiye yazısı sunmama rağmen inatla bir sayfa ret yazan müdürün, karar çıkana kadar tayini geldi ama kararı koltuğunun altına sıkıştırıp yolladım Ankara' ya.

2016 kotası ve yarın yine bir ilamlı takibim var. Bu sayfayı görünce dayanamadım. İlk defa yorum yazıyorum.

İlamlı takipte, ilamda adı geçen vekilin icra takibine geçerken vekaletname sunması gerekmediği gibi, tahsilata dair hükmü de infaz ettirir ve ahzu kabz içeren vekaletname sunması da istenemez. (Ayrıca artık vekaletnamelerde ahzu kabz yetkisinin verilmediği açıkça yazmadığı müddetçe, ahzu kabz yetkisinin içerdiği varsayılmaktadır. Mevzuat bu şekildedir)

Vekaletname kapsamına ilişkin HMK 73 çok açık. (HMUK' ta 62 idi). Ancak kanun, ilam aramak çok zor olduğu için, hemen başkasına sormak daha kolay geliyor insamıza.

Vekaletname sunmayan vekilin, vekalet suret harcı yatırması da gerekmez.

Ek bilgi, ilamlı ya da başka bir takipteki vekaletname suret harcı borca eklenemez. Bilginiz olsun.