Mesajı Okuyun
Old 13-04-2010, 23:53   #1
Konuk

Acil Anlaşmalı boşanma kararını kesinleştirmedik ve boşanmaktan vazgeçtim ne yapmalıyım?

SN.SİTE AVUKATLARI;

Eşimin çekilmez tavırları ve buna benzer sebeplerden evliliğimizin 7.ayında boşanma davası açtım. Eşim önceleri bunu pek ciddiye almadıysa da evlenmeden önce herhangi bir mal varlığı olmadığı halde 1,5 yıldır uzatmalı süren evlilik esnasında araba ve bankada hesap sahibi olmasının verdiği özgüvenle olsa gerek benim herhangi bir talebimin olmamasını fırsat bilerek son davada boşanmayı kabul ettiğinden boşanma kararı verildi. Lakin kararın hemen akabinde "barıştık" ve görüşmelerimize devam ettik. Eşim benimle görüşmenin "meşru" yolunu bulmuştu. Türlü hakaret ve küfürlere devam edip hemen sonrasında özür dileyip benimle kocam olmasının verdiği hakla görüşüp duygularımla oynadı, beni oyalarken diğer taraftan evliliğimiz esnasında aldığı arabayı eniştesinin üzerine yaptı, borsada kazandığı parayı katladı. Yüzlerce gram altın yaptı v.s.Bunlarla bana hava atmayı da ihmal etmedi.Bu arada işten çıkarılmama sebep oldu ve ben gelirsiz babamın evinde sadece onun nasıl yaşadığınısyrettim. Karar Haziran 2009' da verildi fakat belirttiğim gibi eşimin sürekli değişen tavırları sebebiyle şu ana kadar gidip imza atıp resmen boşanma ilamı almamakla beraber en ufak sürtüşmede eşim davayı ben açtığım ve de bezdirilip yıldırılmış olmanın verdiği ruh haliyle talep olmaksızın anlaşmalı davaya döndürülen boşanma mahkemede kolayca sonuçlanmış oldu. 9 ay geçti. Bu süre içinde ne ben ne de o gidip imza atıp olayı sonlandırmadık. Mütemadiyen görüşüyoruz?! Karardan sonra yasal bir süre içinde gidilmez ise o zaman eşler aynı evde yaşamaya devam ederken biri kalkıp kafasına göre gidip imza atar mı ?! Bunun bir yasal caydırıcılığı veya kuralı olmalı. Bunun bir süre aşımı yokmudur ?! Zamanla sağlıklı düşünmeye başladım, boşanma sürecinde evliliğimin ilk 7 ayı içinde daha ne olduğunu anlamadan hakaret, tehdit v.s. sebebiyle hamileliğim düşükle sonuçlandı, buna paralel olarak eşimle polise yansıyan kavga sebebiyle işimden çıkarıldım. Anlayacağınız sürekli kayıpta oldum. Bir yılı aşkın süre işsiz kaldım ve bu süre içinde eşim kazancını katlayıp araba alırken ben gelirim olmadan sürekli kaybeden konuma düştüm. Eşim benimle görüşmeyi istediğinde bahane bulur görüşürdü fakat maddi herhangi bir destek vermedi. Param yok deyip ev tutmaya yanaşmayıp bekar evinde arkadaşlarıyla kalıp 1 ay tatile gitti. Sonrasında borsada kazanç sağladı v.s. Bana açıkça "git imzanı at kızım bende para var ama sana yok kendi üstüme yapmam ki deyip dalga geçti." En kısa zamanda bu belirsizliğin son bulacağını düşünüyorum. Uzun olduğunu farkındayım fakat asıl sorum şu olacak: Tüm bu süre içinde eşim bana defalarca en çirkin ve ağıza alınmayacak şekillerde boşanırsak kendisinin bir şey kaybetmeyeceğini, benim bir kadın olarak dul konuma düşeceğimi, bulunduğumuz toplumda bunun hoş karşılanmayacağını tekrarlayıp psikolojik yönden beni çökertti ve yıprattı. Karar verildikten sonra herhangi bir temyizde bulunmadım ama şimdi biz evlimiyiz değilmiyiz?! Eşim tüm bu süre içinde benimle görüşüp, oyalayıp kadınlığımdan faydalanıp istediği an kolayca imza atıp evliliği sonlandırır mı?! Elbette ki istediğim böyle bir kaosu ve hakareti ömrümce çekmek olamaz fakat ben boşanma sürecinde ciddi kayıplara uğradım. Eşim her şeyi benim yapmamı sağladı.Yapmaz - yaptırır misali. Davayı ben açtım. Avukatım yoktu. Son aşamada eşim zorluk çıkardığından talep ettim, baro sağladı ama tam o arada eşim bana karşı tüm "iyi niyetini" sergileyip" avukattan vazgeçmemi sağladı.Yaşadıklarım sebebiyle ailemle de aram bozuldu, babamın evindeyim ama eşimin babamın kapısında alkollü olarak olay çıkarmasından babam yaptığım yanlış eşl seçiminden beni sorumlu tutuyor. Ailemle ilişkilerim zedelendi. Yanlış bir koca seçmiş olmamdan beni suçluyorlar. Anlayacağınız, yüksekokul mezunu, lider bir firmada iyi gelirim varken ve de güzel sosyal çevrem varken birden: İşsiz, çaresiz, bebeğini kaybeden, hakarete uğrayan, parasını kaybeden, sağlığını da kaybetme yolunca olan biri konumuna düştüm. Eşimin benimle dalga geçtiği gibi boşanma halinde toplumumuzca dul kadın olacağımdan gireceğim işlerde yaşayacağım klasik olmusuzlukları yaşayıp kimseyle savaşacak gücüm yok. Çalışma şefkim kırıldı. Bulunduğum mühitte herkes olayı öğrendiğinden mekan değiştirmek durumunda kalacağım. Hal böyleyken sizden ricam lütfen beni yönlendiriniz. Avukata danışacak pozisyonum kalmadı. Barodan tekrar avukat isteme lüksüm de yok. Ben tüm bu hakaretleri yaşayıp karşı taraf benimle evlenmeden önce sahip olmadığı araba ve parayı edinip hayatına devam edecekken ben kayıplarım ve onurumun ayaklar altına alınmasıyla kalacağım Bu aşamada yapabilecekleim neler ?! Verilen kararın süre aşımı var mı ? Verilen karak sonrası imzamızı atmadık biz neyiz, karı - koca mı ?! Davacı olarak ben gidip davadan vazgeçip (ki bu asla evliliğe devam amacıyla olamaz böyle saygısız ve de güvensiz bir ortamda evlilikten söz edileme. Amacım mahkeme esnasında bebek kaybetmemin ve işsiz kalmamın verdiği zayıflıkla bir an önce bu kabusun sona ermesini isteyip talep olmaksızın bitirmekti ama şimdi karşı taraf benimle dalga geçip onurumu fazlasıyla zedeliyor. Maddi - manevi çökertildim. Ne yapmalıyım, imzamı atıp davayı kesinleştirip (tabi süre aşımı yok ise) sonrasında tazminat davası mı açmalıyım ki böyle olursa eşim gerekirse işten isifa edip gene bana bir şey vermeyeceğini söyledi oysa benimle evlendikten sonra araba ve para edindi ayrıca bunları sorumluluklarını yerine getirmeyip beni geçindirmediği için edinebildi. Bana bakmadı babamın evindeyim ama benimle görüşürken eşim sıfatıyla görüşüp beni oyaladı. Şimdi boşanmam halinde ben babamla zedelenen ilişkilerim sebebiyle babamın evinde kalamam. (bu bir varsayım,eminim babam onurlu davranıp bana bu denli hakaret eden birinden boşandığım için sağlıklı düşünmeye başladığıma karar verip bana saygısını geri kazanacaktır. Eşim bana dul kalırsın ve işe girersen herkes sana kötü gözle bakar şeklinde aşağılayıcı ifadelerde bulundu. (kanıt gerektiğini biliyorum ama telefon görüşmelerini kanıt gösterebilirmiyim, mesaj çekmeyip elime kanıt vermeyecek kadar planlı hareket eden biri var karşımda. Eşimin bu sözlerine istinaden işe girmeyip onun bana sağlayacağı nafakayla hayatımı idame etmem gerekir. Boşandıktan sonra eşimi bulup bunları talep etmek zor olacağından şu süreçte mi taleplerde bulunup davayı iptal etmeliyim ?!

Sorularım çok oldu farkındayım. Lütfen bilgi ve donanımınızla yoluma ışık olunuz ? Eşimin ifadelerinden yola çıkarak taleplerim neler olabilir. Ayrıca bir çok tlf. görüşmemizde şeref ve namusumu resmen ayaklar altına alan...küfür içerikli bir çok söz var. Bunların bir yıl geriye dönük olduğunu düşünürsek tazminat taleplerim neler olabilir? Tlf görüşme saatlerini savcılığa verirsem ispat edermiyim ? Hayatımı ve kazandıklarımı kaybetmeme sebep olan, ailem, sosyal çevrem, mühitimde beni küçük düşüren birinin elini kolunu sallayıp "erkek" sıfatıyla yoluna devam edip arkasında bir enkaz bırakmasına izin vermek istemiyorum lakin karşımdakinin de karşı savunmaya geçip anında benim de açtığım davalarla kendisini "küçük düşürdüğümü" iddia edebilecek kadar hem suçlu hem güçlü bir karaktere sahip olduğundan yapabileceklerini kestiremiyorum. Şuradan yola çıkıyorum ki: kanunen davaya gelmesi için ev adresini yanlış verdiğinden işyeri adresine tebliği gittiği için ki malumunuz bunun usulü elbette ki budur kendisi telefon edip "vay benim gibi delikanlıyı rezil ettiniz...." şeklinde sözler kullandı ?! Enteresan tabi...ama misal vermek gerekirse haklarımı istersem yapabileceklerinin küçük bir ipucuna dikkat çekmek istedim. Peki o zaman ben korkup, sindirilip kaybettiklerimle baş başamı kalmalıyım ?! Eminim öneriniz bu olmayacaktır ama...lütfen bilgi ve yorumlarınızı esirgemeyiniz. Uzun yazıp konudan saptıysam özür dilerim fakat yaşadıklarım bu kadarla da sınırlı değil...

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,