Mesajı Okuyun
Old 14-09-2011, 09:20   #6
Av.Melis Ersöz

Alıntı:
Yazan eşitlik mi
Kanaatimce Ziraatte kullanilan kimyevi maddeler de zirai ilaclar ile es anlamlı değildir.Ve kanunda kastedilenin de hammadde anlamında olduğunu belirtmek için sizin "değerlendirmeye gerek yoktur "dediğiniz Fındık kreması örneğini verdim.Zira konu başlığı altında gıda tartışılması zaten abes olacaktır ve tartışılamayacak kadar barizdir.Orda bir yanlış anlaşılma olduğu kanaatindeyim.Belirttiğiniz konulardaki örneklerin etik anlamda değerlendirilebileceğinin dışında kanunda belirtilen hususlarda bağlayıcı bir neticeye götürdüğünü düşünmüyorum.Görüşünüze de saygı duyuyorum.Saygılarımla..

Sayin esitlik mi,

Yanitiniz ve beyan ettigiz gorusler icin tesekkurler.

Sizce ilac da kimyevi bir madde degil midir? Bir takim kimyevi bilesenlerden olusmaz mi? Dogal bilesenleri olan ilaclar da elbet bulunur ancak piyasadaki ilaclarin hemen hemen hepsi kimyasal maddelerden olusan bilesenlerdir.

Etik olarak eczanelerde satilmamasi gerekenleri tartismaktan ziyade, tabii ki bu platformda satilmasi hukuka aykiri olan maddelere deginmek gerekir, haklisiniz. Bu baglamda da sadece 28. madde one cikiyor. Eger bugun Saglik Bakanligi bir eczaneyi denetlemeye gitse ve orada kozmetik malzemelerinin satisa sunuldugunu görse, kanaatimce eczaneye yazili uyarida bulunmadi ve bu maddeleri satistan kaldirmasini istemelidir. Buna karsi eczane sahibi ya da eczaci bu maddelerin eczanede satilabilecegi kanaatindeyse idare mahkemesine basvurabilir. Ancak bu yola basvurmayip, bu maddelerin satisina devam eden eczaci hakkkinda hukuki sonuclar, eczanesinin mühürlenmesine kadar gidebilir. Hukuken bu yol aciktir.

Saygilarimla.