Konu: Araba
Mesajı Okuyun
Old 27-01-2008, 18:35   #60
Durdu GÜNEŞ

Varsayılan Amaçla aracı karıştırmamak gerek

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Katılıyorum...

Araba, ev, yazlık, bilumum ikame değerler... 1 ytl ödeyerek de ayak yerden kesilebilir ama biz daha fazlasını vererek, sözde zamandan ve konforsuzluktan yakınarak, daha fazlasını ödemeye talip oluruz. Bir tüketim aracı, tüketim çılgınlığının çılgın dişlileri arasında, aracı olmaktan çıkıp, efendi olmaya başlar. Çocuklarımız, yetişkinlerin çılgınlığının arasında, öncülerini baz kabul ederek ayna aramaya başlar. Devamında da ya yoksunluk duygusu ya da gelsin tatminsizlik.

Rahmetli Koç'un sözü olduğu rivayet olunur: "..Ya oğul, gördün mü, giderken bir çift çorap bile götürmene izin vermiyorlar"

Öyleyse, şart da değil ama, ayağımı yerden kessin yeter

Toplum olarak araçla amacı karıştırırız.
Araba bir ulaşım aracıdır. Misyonu insanın ve eşyanın taşınmasıdır.
Ancak bir kaç hususa dikkat çekmek istiyorum.
1-Bir şey satın almakla bir şey olmak aynı değildir. Bir mercedes satın almakla mercedes değerinde kendini üstün görmek analitik mantığı gelişmemiş insanlara has ilkel bir duygudur. Araba bizim hayatımızı kolaylaştırır ama insani değerimizin yükselmesinde rolü yoktur.
2-Adil gelir dağılımının olmadığı bizim gibi ülkelerde ekonomik seviye ile kültürel seviyenin ters orantılı olması ciddi sorunlara yol açmaktadır. Hak edilmemiş bir zenginliğin görgüsüzlüğü içinde en lüks arabalarda şehir magandaları olmadık çılgınlıklar yapmaktadır.
3-Pahalı bir araba güç ve prestij gösterisi olarak kullanılmaktadır. Trafik polislerinin bile bunlara rahat ceza yazması oldukça zordur. Araba ulaşım aracı değil aynı zamanda posta koyma, güç kullanma ve ezme aracı olarak da kullanılmaktadır.
4-Petrolü dışardan almaktayız. Arabaların hemen hepsi yabancı markalıdır. Durum böyle olmakla birlikte bütün birikimlerimizi ilk etapta bir arabaya bağlamak gibi zaafiyetimiz var. Bu ülke insanının birikimlerini üretime dönüştürmesi gerekliliği varken dışa bağımlı tüketime yönelmesi bizi her geçen gün dahada fakirleştirmektedir.
Selamlar.