Mesajı Okuyun
Old 02-08-2009, 02:07   #79
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:

Sizce Feminizm kadını feminist olmadığı için yargılıyor mu?

Kesinlikle.

Alıntı:
Feminizm adı altında değil de kadın hakları savunuculuğu adı altında yapılan bir organizasyonda kadının cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkabilmesi adına farkındalık düzeyinin artırılması için yapılan bilgilendirmeler ve harekete geçirme çabaları kadınları sizce rahatsız mı ediyor?

Kadın, farkındalık düzeyinin arttırılmasına "İhtiyaç duyuyorsa" rahatsızlık duymaz. Duymuyorsa, evet.

Alıntı:

Marketing de artık talebe göre üretim değil talebin yapılandırılması söz konusu iken, biz kadına hakkına sahip çık mesajını verebilmek ve bunu ihtiyaç hissettirmek için nasıl bir strateji uygulamalıyız?

Marketing kelimesi feminizmle yan yana düşebiliyorsa, feminizmin gerekliliğinden de şüphe duymak gerekir Bence iki kelimenin yanyanalığı yalnızca talihsizlik.

Alıntı:
Madem ihtiyaç hissetmiyor ama ekonomide bunca şeyi ihtiyacımız olmadığı halde alıyorsak bir yol olmalı kadına bunu ihtiyaç hissettirmek ve harekete geçirmek için

Aksine, ihtiyaç hissetmediği "lüzumsuz" şeyleri (Marketingin ana hedefi) aldırmak gibi bir çabaya, belki de hiç girişmemeliyiz.

Yazdığım "İhtiyaç" kelimesi, korkarım yanlış anlaşılıyor. Ben demek istiyorum ki:

Eğitimsiz, dünyadan bihaber alt kat komşunuz Ayşe teyze, evinde huzurlu mutlu bir yaşam sürüyor, kocasını iş dönüşü kapıda karşılamaktan haz duyuyorsa; Ayşe teyzeye feminizmin sloganlarını dikteye yahut bildirmeye kalkışmak beyhudedir.

Ama bir alt kattaki Fatma Teyze dayak yiyor, yahut çalışmak istediği halde eve kapatılıyor, yahut eşine herhangi bir karşı düşünce bildiriminde şiddetle karşılaşıyor ise (maddi veya manevi), dahası bu durumdan yakınıcı ise; Fatma teyzeye feminizmin şemsiyesi iyi gelebilir.

Her -izm kendince doğrudur.

Her -izm kendi doğrularını dayatır.

Her -izm biraz zorbadır.

Her -izm; -zorbalıktan kurtulmak adına-, seslenilmeye, kendisine duyulan "İHTİYACA" muhtaçtır.

Saygılarımla...