Mesajı Okuyun
Old 01-08-2009, 17:21   #76
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan zeynel
Ülkemizde yaşayan kadınların sorunlarının farkında olan bir kadın avukata; kadınlarımızın neye ihtiyacı var, diye sorulduğunda nasıl bir yanıt verilir acaba?

(Toplumumuzda yaygın kabul gören tanımıyla: )

"Femin-izm'e" yanıtını vermezdim.

Neden kocana itaat ediyorsun, neden feminist olmuyorsun, hiç demezdim.

Nasıl mutlu olabilir ve mutluluk verebilirsin? Başkalarına ve kendine nasıl yardım edebilirsin? Yaşadığın dünyada kendini nasıl keşfedebilir, önceliklerinin ne olduğunu nasıl keşfedebilirsin? diye sorardım.

Kadın önce birey olmalıdır. Ancak kimi kadın birey kimliğini kazanmayı bilinçli olarak istemez, kimisi herhangi bir seçmenin mevcudiyetini yaşamı boyunca farketmez, mutluysa sorun yoktur. Bu kadına sen neden feminist olmuyorsun demenin, hele yargılamanın anlamı var mı?

Ama kimisi bu seçmeyle karşılaşır, bilincine varır ya da varmaz. Varır o gücü kendinde bulur ya da bulmaz. İnsanlar ve yaşamlar çeşit çeşittir ve her insanın gerçeği kendine aittir, kişiseldir ama gerçektir.

Feminizm bu tür bir seçmenin, zorunluluk olarak dayattığı anlarda, kadının iradesini özgür kılacak önce kişisel, devamla toplumsal desteği sunmaksa, yaşamı bu tür bir değer yargısıyla yaşamak ve kriz anlarda yanyana gelerek ihtiyacı olanlara destek çıkmaksa; ben feministim, ancak bizatihi feminizm, bir kadını -izm'in kendine özgü değer yargıları potasında eritmek ve bir anlayışı, bir sözlüğü dikte etmekten geçiyorsa, kadınlık vurgusunu insanlık vurgusunun önüne koyuyorsa, asla feminist değilim.

Saygılarımla...