Mesajı Okuyun
Old 09-01-2018, 06:19   #9
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
1.Biz ilk etapta ortağın çıkartılmasının tescilini ve payın asıl ortağa devrini talep ettik, ortagın çıkartılması talebi kabul edildi ancak payın asıl şirket sahibine devir edilmesi hükümde eksiklik olduğundan kabul edilmedi.

Sayın meslektaşım,
Kararı, Hükmü, Gerekçeyi görüp okumadan yaptığımız bu çalışmada bir olasılık da...

Hükmün tavzihi, HMK. 305 vd. (Bence olmaz)

Alıntı:
2. Tüm görüşmelerimize rağmen tespit davası açın o payın bedeli bir yerlere yatırılmalı veya diğer ortağa ödenmelidir denildi.

2.1. Tespit davasına gerek olmadığı görüşündeyim.

2.2. “…ayrılma payı hesabı karara en yakın tarihte şirket mal varlığının rayiç değerler üzerinden hesaplanmalıdır.” (11. HD., E. 2016/6878, K. 2017/4007, T. 22.6.2017). GÖRÜŞÜM:Hesaplanan değer ortağın bilinen hesabına yatırılmalı ya da depo tayini istenilmelidir. Hesaplamayı az bulan eski ortak dava açabilir.

2.3. „ Şirketin kendi esas sermaye paylarının iktisabı anonim şirkete paralel şekilde (m.338/2) düzenlenmiştir. „ (m. 612 - Madde gerekçesi). Bence madde gerekçesi olayın çözümünde izlenmesi gereken yolu göstermekte.

Alıntı:
3. Ticaret mahkemesinde bir kez ortağın payının belirlenmesi davasını sadece çıkartılan ortağı hasım tutarak açtık reddedildi.

Doğru...... Mahkeme, talep doğrultusunda ortağı "haklı nedenle" çıkartmış, gerisini yasa göstermiş (m.612)

Alıntı:
4.şimdi ise ticaret odası biz bunu yapamayız illa mahkeme karar vermeli diyor.

Hayır... Mahkeme ortağı çıkartmış, gerisi... m. 612/2

Alıntı:
5. iki ticaret mahkemesi hakimi de tespiti hasımsız açmayın kaybedersiniz diyor. onun için kafamız iyice karıştı.

"tespit davası..." görüşüne katılmıyorum.

612. Madde gerekçesi dikkate alınmalıdır:

AŞ - 338 (2) Pay sahibi sayısı bire düşerse, durum, bu sonucu doğuran işlem tarihinden itibaren yedi gün içinde yönetim kuruluna yazılı olarak bildirilir. Yönetim kurulu bildirimi aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde, şirketin tek pay sahipli bir anonim şirket olduğunu tescil ve ilan ettirir. Ayrıca, hem şirketin tek pay sahipli olarak kurulması hem de payların tek kişide toplanması hâlinde tek pay sahibinin adı, yerleşim yeri ve vatandaşlığı da tescil ve ilan edilir. Aksi hâlde doğacak zarardan, bildirimde bulunmayan pay sahibi ve tescil ve ilanı yaptırmayan yönetim kurulu sorumludur.

Esas sermaye payının işlemlere konu olması m.593'de düzenlenmiştir. Madde 612 uygulaması bir istisnayı göstermektedir.

Eski TTK.'da olmayan m.612 uygulamasında duraksamalar olması normaldir.

Önerilen İŞ AKIŞI...

Kahve molası...