Mesajı Okuyun
Old 26-08-2010, 15:53   #5
av.cevat

Varsayılan Çocuk Hakları böyle mi korunur?

Merhaba Arkadaşlar;
Daha önce çocuğun cinsel istismarı ve manevi şiddetle ilgili suç duyurusunda bulunduğumuzu yazmıştım.Halen sonuç alamadık. Ancak bu arada çocuğun velayet sahibine teslim süresi doldu. Teslimden önce baba velayet sahibi anneye telefon ve sms yoluyla ikametinde hazır olduğunu,ancak çocuğun ısrarla gelmemek için direndiğini,götürürseniz kaçarım diye tehdit ettiğini anneye bildirip, ikna etmesi yönünde telkinde bulunuyor. Anne ise getirmezsen yasal sonuçlarına katlanırsın cevabını veriyor.
Anne teslim tarihinden birgün sonra icradan talimat alıyor. Hemen ardından da çocuğun kaçırıldığını,babanın ikametinde olmadığını iddia ederek baba hakkında suç duyurusunda bulunup yakalama kararı çıkartıyor.Kararı babanın bulunduğu ile fakslatıyor ve talimattı aldıktan 8 gün sonra babanın evine icra ile geliyor.Ama ne geliş;
-3 araç dolusu polis
-İcra müdürü,sosyal hizmet uzmanı
-vekili,kendisi
Sosyal Hizmet uzmanı 12 yaşındaki çocukla görüşüyor.Çocuk gitmek istemediğini ifade edip direniyor.Anne ikamete çağrılıyor.Gelmiyor.Bu kez çocuk mahalle ortasında ,kamuoyunun gözü önünde anne ile görüştürülüyor.Çocuk annesine gitmek istemediğini belirtip,tepki gösteriyor.Eve geri kaçıyor.
Sosyal Hizmet Uzmanı bu şekilde çocuğu teslim edemeyeceğini,kurum korumasına alınması gerektiğini ifade ediyor.
Ancak görevli çocuk polislerinden bir bayan memur işgüzarlık yapıp çocuğu gitmezse babasının hapse atılacağı,velayet davasını kaybedeceği yönünde tehdit ediyor.Çocuk zorla araca bindiriliyor. Teslim gerçekleştikten 35 dakika sonra çocuk adliyenin önünde tekrar araçtan inip kaçıyor.Polis kulübesine sığınarak beni teslim etmeyin diye çırpınıyor.Ama bu durumda da polisler çocuğu tekrar anneye teslim ediyorlar.
Çocuğun kamuoyu huzurunda bu şekilde örselenip zorla teslim edilmesi mümkünmüdür?
Çocuğun yaşadığı bu travmanın sorumluluğunu kim taşıyacak?
Ve Çocuk Koruma Kanunu,Çocuk Hakları açıkça ihlal edilmiştir. Aile Mahkemesi ve Savcılığa konu intikal ettirildiği,tedbir talep edildiği halde çocuk istsimar edildiği ve şiddet gördüğünü beyan ettiği aileye verilmiştir.Konuyla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum.Herkese iyi çalışmalar.