Mesajı Okuyun
Old 21-10-2016, 14:50   #2
Admin

1- Eğer arsa paylarında gerçekten hata varsa ve taraflar arasında da ihtilaf devam ediyorsa (hele hele dava varsa) bu düzeltilinceye kadar kentsel dönüşümü aceleye getirmenizi önermem. Neticede arsa payı bu işlemlerde her türlü hakkınızın esas dayanak noktasını oluşturuyor, eğer hatalı paylarla geri dönülemez bir işlem yapılırsa elbette ki tazminat vs. sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca inşaatın belirli bir aşamasındayken bu dava tamamlanırsa, bu defa arsa payı zarar gören malikin inşaatın durdurulması/yıkımı/yeniden yapılması vs. için de bir dava açabilir ve bu çok daha fazla mağduriyetlere sebep olur.

Öte yandan uygulamada arsa payının düzeltilmesi davasına bakan mahkeme genellikle tedbir kararıyla bu işlemleri de durduruyor zaten sizin olayınızda bunun olmaması şaşırtıcı. Belki kat maliki henüz böyle bir talepte bulunmamış olabilir.

2- Çürük rapor kesinleşmediyse (ilk raporu aldıysanız) itiraz ederek zaman kazanmanız mümkün. İtiraz da reddedildiyse ve kat malikleri tamamı hemen yıkım istemiyorsa Belediye'ye başvurup süre isteyebilirsiniz. Normalde bu durumda yıkımın kanunun belirttiği sürede yapılması gerekiyor ama Belediye için de yıkım vs. oldukça zahmetli işler olduğundan eğer binadan bu yönde talep gelmezse Belediyeler uygulamada genellikle anlayışlı davranıyor. Tüm kat malikleri olarak bir dilekçe verir ve "bir müteahhitle anlaşma yapmak üzereyiz yıkım için bize birkaç ay süre verilmesini talep ediyoruz" Belediyenin sorun çıkaracağını düşünmüyorum ama elbette Belediye'den Belediye'ye değişebilecek bir durum o nedenle öncelikle onlarla konuşmanız gerek. Ayrıca siz böyle bir dilekçe verirken bir kat malikinin de çıkıp "hayır ben derhal yıkım istiyorum!" dememesi lazım elbette.

3- Hayır böyle birşey söz konusu değil.