Mesajı Okuyun
Old 05-02-2007, 02:21   #7
Cest la vie

Varsayılan Votaa? Wotir? Woutea?

Burda insanlarin pratik zekasi pek fazla yok-kesinlikle eminim. Bazen yaptigimiz cok basit seyler bile bunlara garip geliyor.

Gecende evi elektrik supurgesiyle supuruyordum, yanlislikla uzun ince bir ipi icine cektirdim. Ip dogal olarak dolandi supurgenin ic fircasina. Ben once ciglik attim, hemen makineyi kapattim. Amerikali ev arkadasim geldi 'ne oldu?' diyerek; durumu anlattim. Cekmeye calistim, cikmadi. Akilli arkadasim dedi ki 'tamirciye goturmemiz lazim bunu biz cikartamayiz'! 'Makasla kesilir ne olacak ki' diyerek ise giristim, 3 dakika gecmeden supurge eskisi gibiydi. Hayret etti! Cok zekiceymis!!!

Bu tip seyler cok oluyor ama benim en cok anlamadigim, her kelimeyi harfi harfine duzgun soylememizi beklemeleri. Tahmin edeyim, sunu demeye calisiyordur herhalde, yok! Oysa biz olsak hani yabancidir, sunu demek istiyordur der, tahmin yuruturuz.

Bu konuda en buyuk problemi 'water' kelimesinde yasadim. Bizim Turkiye'de ogrendigimiz 'water' telaffuzu bunlara cok farkli geliyor. Hani ben defalarca yasadim, ama baska bir Turk arkadasim da ayni seyi yasayinca bu kelimenin bizim icin kabus bir kelime oldugunu anladim. Ilk geldigim gunlerde su ile ilgili cumle kuracagimda resmen strese giriyordum yahu.

Bakin ozellikle ilk aylarda su yuzunden yasadiklarim:

Ben: "May I have vatir please? (Su alabilir miyim lutfen?)
X: What?
Ben:Votir, votir- you drink it..(el isaretleri yardima kosar)
X: Oh, wodeaa!
Ben: Heh iste wodeaaa!

....

Ben: Can tap wodea be drunk here? (Cesme suyu icilir mi burda?)
Y: what?
Ben: "Tap wotea , wotir coming from tap-T,A,P
Y: Himm, wataee, yeah you can drink it!!
Ben: Thanks!!!..

Yok, ilk baslarda ne yaptiysam olmadi. Her defasinda bir onceki maceramdan ogrendigim telaffuz bicimini denedim, yine olmadi. Neyse simdi biraz daha iyiyim bu konuda.

Bakin, yine ayni burs araciligiyla gelen iki Turk arkadasimin bize maille ilettigi bir ani:

Alıntı:
yer: Boston, MA
Karakterler: G. , Xuin WAyiun( japon restoraninda siparis alan kadin)
Konu: Su savasi

-G: Hi. I also want to buy water.
(Xuin anlamaz.)
-Xuin:Watua?
(G. israrli bi sekilde...)
-G: no no. Water! Water!!
(Xuin hala anlamaz..)
-Xuin: WAWA wuatuear?
-G: (iyice dellenerekten. ..WATERRR! !)
(ve Xuin yine...)
-Xuin: Watuur?)
(artik G. olaya noktayi koyar..)
-G: SU! SU!! be allah allah!! SUU (eliyle agzini gostererekten: ))
(xuin anlar!)
-Xuin: SU!?!SU!?
-G:noo water...

....derken kadin anlar G'nin su istedigini ama yaninda oturan D.(yani ben) olayin dibinde gulmekten krizlere girer...saatlerce guler..guler. .guler..

Neyse, water diye diye susadim gidip bir su iceyim bari.. Sonra devam ederim...