Mesajı Okuyun
Old 10-10-2011, 10:53   #61
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.SYağmur
30.09.2011 tarihinde Polatlı Sulh Hukuk Mahkemesinde temerrüt nedeniyle tahliye davası açtım (8.60 TL başvurma Harcı, 18,40 peşin harç ve 2.90 TL vekalet harcı ile birlikte toplam 29.90TL'sı harç ödemek suretiyle). Bu günse tensip tutanağını tebliğ aldığımda ; ....eksik kalan gider avansı olarak 506,00TL'nin tamamlanması için tarafımıza 2 haftalık kesin süre verilmiş olduğunu, aksi halde davanın reddedileceği ihtarı ile yer aldığını gördüm. Yargılamanın daha süratli yürütülmesi açısından 'gider avansı' kurumu onaylanabilir fakat benim anlamadığım somut olayda tahliye davasında 506TL avansın nereye sarf edileceği. Zira delilim icra dosyasıdır ve kira borcu ödenmemiştir. Müvekkil zaten aylardır kira alacağını alamadığı için mağdurken, bu parayı ondan istemek ( üstelik yaşlı bir teyze )mantığını anlatabilmek çok zor. Bu avansın nereye sarf edileceğini cidden anlayamadım. Tahliyesini istedğim mecura keşif mi yapılacak ?

Dava dilekçesinde yer alan "Deliller" kısmına, klasik olarak yazdığımız "İcra dosyası, keşif, bilirkişi incelemesi, tanık ve her tür kanıt" şeklinde yazdıysanız, hesap şu şekilde olacaktır:

1- Taraf sayısını 2 kabul edersek, 10 katı tebligat gideri: 60.TL
2- Kşif için yol gideri:75 TL
3- Bilirkişi için 150 tl artı tebligat gideri,6 tl toplam:161 TL
4- Tanık sayısını göstermediğiniz için 3 tanık asgari ücreti:45 TL
5-Tanık tebligat ücreti 18 TL
6- Diğer işler için:50 TL.

Toplam 409 TL yapmaktadır. Keşif avansı için de mahkemenin belirlediği ücreti yatıracaksınız.

Ama, dava dilekçesinde sadece "İcra dosyası ve diğer deliller" şeklinde talepte bulunduysanız, keşif , bilirkişi ve tanık ücreti ve giderleri alınmamalıydı.