Mesajı Okuyun
Old 02-09-2010, 09:42   #78
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Orta öğretim okulları da (liseler) çok fazla, mezunlarının çoğu iş bulamıyor, yeterince branş öğretmen de yok, kapatalım o zaman!

Eğitimin kalitesizliğini veya avukat sayısının fazla görünme sebebini , eğitim kurumunu kapatalım veya yenilerini açmayalım diyen çözüm önerileri kabul edemiyor ve anlayamıyorum.

Yeterince eğitim kadrosu bulunamıyorsa, bulunması için çaba haracanmalıdır.

Hukuk Fakülteleri meslek erbabı yetiştirmez, avukat sayısının çok oluşu ile hukuk fakültelerinin sayısının çok oluşunun hiçbir alakası yoktur.

Bir Hukuk Fakultesinde 500 kişi ile ders dinleneceğine, 10 Hukuk Fakültesinde 50 kişilik anfilerde ders dinlensin. Bunu talep etmek, en doğal vatandaşlık hakkım olduğunu düşünüyorum. Hoca yoksa, bulunsun, benim derdim değil ki...

Ben açıköğretim eğitime oldum olası karşıyım, eğitim sisteminin başarılı işleyeceğine inanmıyorum. Aynı şekilde özel/vakıf üniversitelerinin eğitim sistemlerine güvenmediğim gibi. Ama örgün eğitim kurumlarının çoğalması zenginliktir, eğitim kurumların zengin olması kaydıyla.

Sonuç olarak enerjimizi yeni açılan hukuk fakültelerin kapanmasına veya açılmasının engellenmesine değil, eğitim kurumlarının kalitesinin artırılması için vermeliyiz.

İstihdam sorunu, eğitim sorunu da değildir. Ekonomik ve politik bir meseledir.

Yeterince hakim, savcı, noter, icra, infaz, hakem, ombudsman, vekil vb personellerin atanması yapılabilse, avukatlık mesleğini uluslararası mecrada çalışabilecek seviyeye yükseltilebilse, vatandaşın doktora başvurduğu gibi avukata başvurma imkanı artırılabilse, avukatların ve fakültelerin ne kadar da az olduğunu göreceksiniz.

Kolay Gelsin...

Tavuk da yumurtadan çıkar, yumurta da tavuktan. Ama tavuğun ve yumurtanın gereksinimleri vardır. Bu gereksinimler karşılanmayınca ortada yalnızca "tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan" sorusu kalır.