Mesajı Okuyun
Old 09-11-2010, 15:29   #37
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
...Forum konusu olayda Davalı akdi ilişkiyi reddettiği gibi, Davacıya borcunun olmadığını ifade eder şekilde, söz konusu mutfak'ın ablası tarafından kendisine hediye edildiğini ilave olarak ileri sürmüştür.

Böyle bir durumda Davacının davasını yönelttiği Davalı ile arasındaki akdi ilişkiyi ispatlayamazsa davası reddedilir. Bu konuda görüşler arasında sanıyorum pek ihtilaf yok.

Sorun, hakimin böyle bir davada kendiliğinden sebepsiz zenginleşmeye dayanarak davayı kabul edip edemeyeceği noktasında yatıyor.

Hakim, elbette ki hukuki nitelemeyi kendisi yapacaktır. Ancak hukuki nitelendirmeyi yaparken, tarafların dayandığı dava sebebini değiştiremeyecektir. (sanıyorum siz de buna katılıyorsunuz). Taraflardan davacı akit vardır dediği halde, hakim hayır akit yoktur, sebepsiz zenginleşme vardır, ben sebepsiz zenginleşmeye göre davayı kabule diyorum diyemez...

Üstadım,
Koyulaştırdığım bölüme katılıyorum. Sayın bitigen e 3 no'lu mesajımda; mesajının bir kısmını alıntı yaparak o kısmın doğru kabul edilmesi halinde BK m.410 vd maddelerini incelemesini önermiştim.

Ki; dosya münderecatını en iyi bilecek olan Sayın bitigendir. Bu sebeple bir üstteki mesajımda yazdığım ve sizin alıntı yaparken koyulaştırdığınız bölüme dikkat çekmek istedim; dosya, "bu haliyle" vekaletsiz iş görme hükümlerine ve/veya sebepsiz zenginleşme hükümlerine (ki sizin de bildiğiniz üzere ayrı şartlara sahip düzenlemelerdir ve istisnaen telahuk etmeleri söz konusu olabilir) binaen şekillendirilebilecek durumda mı (terditli talep var mı? ileri sürülmesine rağmen savunmanın genişletilmesine karşı çıkılmadan kabul edilmiş sayılabilecek bir durum var mı?...) bilmemiz mümkün değil. Mesela bir de; ev, ablanın evi mi acaba? Davalı, kiracı mı? Belki de her ikisi de değil ve burada ev sahibinin yararına yapılmış bir kazandırma var??? Abla, davalının temsilcisi konumunda mı? Davacı, çok kapsamlı bir iş yapmış görünüyor; süreci de kısa olmasa gerek. Bu süreçte hiç kimseden ödeme almamış mı? Madem delil tespiti yapıldı, davacı yüklenici kullandığı malzemelere ait yazılı belge sunamıyor mu? v.s.

Bu ve sitedeki diğer bazı forum konularında fark ettiğim/dikkatimi çeken bir şeye de değinmeden geçemeyeceğim; dosyada taraf değil, vekil olduğumuzun farkındalığına erişmediğimiz sürece, hem müvekkile hem de kendimize zarar vermemiz çoğu zaman kaçınılmazdır.

Saygılar...