Mesajı Okuyun
Old 11-10-2018, 14:28   #1
avukatmüzisyen

Varsayılan İcimdeki Sanat Tutkusu Ve Hukukçuluk

Oncelikle Hakimlik meslegini icra eden hukukcu ustatlarima yonelik bu sorum,ama avukat meslektaslarimin goruslerini de merak ediyorum .
Meslege baslayali iki sene oldu.Avukatlik meslegini seviyorum. Hakimlik sinavina hazirlanmayi hic dusunmedim.Ancak iki sene icinde yasadigim olaylar,guvensizlikler beni soguttu.Meslegimizin sorunlari cig gibi buyurken bizleri umutlandiran somut adimlar da atilmiyor.Ben meslegimi durustce ve guzelce yapmaya calisirken,bazi seyler icin bosa kurek cektigimi anladim.Hicbir zaman hayallerle yasamadim,ayaklarim hep yere basti .Ama alti aydir yazilmayan gerekceli kararlar,aralarinda ucurum gibi zaman olan durusma tarihleri,hicbir zaman nezaketle isimi gorduremedigim icra memurlari, para kazanamamak,dostlarimin dahi farkli yuzlerini gormek ,ailemin benim mutsuzlugumu ve tatminsizligimi gorerek uzulmesi ,avukatlik mesleginin geldigi icler acisi durum ve suan sayamadigim sizlerin de bildigi onlarca sebep..
Artik bu yuzden hakimlik sinavina hazirlanmaya karar verdim ve hazirlaniyorum .Hakimlik mesleginin bana daha uygun oldugunu dusunmeye basladim cunku..İnsanlarin arasinda kalip cikar mucadeleleriyle ugrasmaktansa hakim olmayi,vicdanli ve hukukun ustunlugunu tek yol olarak benimsemis ornek bir hukukcu olmayi hayal ediyorum..İdealimdeki gibi bir avukat olmak artik bu piyasada imkansiz..
Fakat bir avukat olarak bagimsisiz ..bir tiyatro kursuna gidebiliyorum oyunculuk dersi alabiliyorum,sanatsal etkinliklere zaman ayirabiliyorum.istedigim muzik kurslarina giderek kendimi gerceklestirebiliyorum..sanattan uzak kalamiyorum ben de bir tutku..denize giderek istedigim yazmaya odaklandigim bir romani yazabiliyorum..
Cunku serbest calisiyorum..cunku bagimsizim..
Peki hakim oldugumda bunlari yapabilecek miyim? Gittigim yerlerde bunlara imkan bulabilecek miyim?
Yoksa tekduze bir hayatim mi olacak?
Hakkmler de bizlerin sinif arkadasi,oda arkadasi degil miydi?
Sanki hakimlerin avukatlar kadar sosyal bir hayati olmuyor gibi geliyor bana.
Tabi ki bilmeden yaziyorum.
Avukatlik yaparak hukukcu olamiyorum,sadece gecim derdi ve riyakarlik goruyorum insanlardan.
Ama basarili bir hakim olabilirim.
basarili bir hukukcu olarak sanattan uzak kalmadan hakimlik meslegi yapilabilir mi?