Mesajı Okuyun
Old 27-09-2003, 10:33   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Kadın Hakları - Çocuk Hakları - Türkiye'nin Haksızlığı

Sayın Üyeler,

Aşağıdaki haberin hem insan haklarını, hem de çocuk haklarını ilgilendirdiğini düşünüyorum: Bir anayı-babayı çocuğundan ayırmak ya da bir çocuğu anasından-babasından ayırmak haksızlıktır.

Bu haksızlığı çocuğun yanında yaşadığı eski eş yapar. Ama bu haksızlığı önlemeyen devletin de sorumluluğu olduğu unutulmamalı. Aşağıdaki karar bu sorumluluğu hatırlatmaktadır. Umarız gelecekte hatırlatmalara gerek kalmadan hakların korunması gerçekleşir:

İZLANDALI ANNE TÜRKİYE’Yİ AİHM’DE MAHKUM ETTİRDİ!... İZLANDALI ANNE SOPHİA HANSEN ÇOCUKLARI İLE GÖRÜŞEMEDİĞİNİ İDDİA EDEREK AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ'NE(AİHM) BAŞVURUSU SONUCU TÜRKİYE'Yİ 75 BİN EURO TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKUM ETTİ.

Dava ile ilgili olarak bir açıklama yapan eski eşi ve çocukların babası Halim Al, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti bana ne ne kadar hak tanıdıysa, aynı hakkı Sophia Hansen'e de eşit bir şekilde tanıdı. Kızlarım anneleri ile sayısız defa görüştü. En son görüşme
Bakırköy'de benim kendi evimde gerçekleşti. Yapılan görüşmeler tutanaklarla belirlendi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye hakkında aldığı karar haksız ve yersizdir." şeklinde konuştu. Sophia Hansen'in AİHM'e Türkiye Cumhuriyeti'nden tazminat talebinde bulunmasını rant bekletisinden ileri geldiğini söyledi.

(haber türk)