Mesajı Okuyun
Old 18-05-2007, 17:00   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan kadının boşandığı kocasının soyadını alması

Merhabalar arkadaşlar;
Bu konu ile ilgili daha önce yazmıştım ama, farklı özellikleri sebebiyle tekrar görüşlerinize ihtiyacım var.
Müvekkilem Almanya'da yaşıyor ve doktor. Kendisi çifte vatandaş 15 yıl önce Alman asıllı ve Alman vatandaşı bir bey ile evleniyor. Daha sonra Alman mahkemeleri nezdinde boşanıyorlar ve bu boşanma Türkiye'de tanıtılmadan boşanılan eş ölüyor. Müvekkilem bu boşanma kararının tanıtılması için bana vekalet verdi. Bu kararı ve boşanılan eşin ölüm belgesini tercüme ettirdim. Ölüm belgesi sebebiyle bu kararı taraf teşkili gerekmeksizin Türk mahkemesinde tanıtabilir miyim? Tanıtmam durumunda ise müvekkilemin kızlık soyadına döneceği kesin. Fakat müvekkilem boşandığı eşinin soyadıyla 15 yıldır burada mesleğini icra ediyor ve benden en önemli isteği de boşandığı eşinin soyadında kalmak. Farzedelimki kararı tanıttım ve nüfusa işlediğimde müvekkilem kızlık soyadına döndü. Kocasının soyadında kalabilmesi için açacağım bu davada taraf var mı yoksa sırf menfaatinin bulunduğu iddiası ile açacağım davayı mahkeme kabul eder mi? ( Olayda yabancılık unsuru var diyebilir miyiz varsa bu noktada çözüm nedir? )Bu noktada sizlere şu bilgiyi de vermeliyim. Alman mahkemeleri nezdinde(Alman kanunlarına göre) boşanma olunca boşanmanın kadın tarafı eşinin soyadında KALMAYI reddetmediği ve bu konuda mahkemeden talepte bulunmadığı sürece boşanma olması durumunda eşinin soyadında kalıyor. Bu noktada merak ettiğim şu; Tanıma tenfiz davasında buna ilişkin Alman kanun hükmünü hakime sunarsam ve müvekkilemin halen Alman eşinin soyadını taşıdığına dair belgeleri sunarsam mahkeme bu noktada müvekkilemin eşinin soyadında kalmasına dair hüküm kurmaz mı. ( Alman mahkemesi kararının Türkçe tercümesine baktığımda müvekkilemin eşinin soyadında kaldığına dair bir hüküm göremiyorum. )
Yoksa Alman mahkemesinden, müvekkilemin boşandığı eşinin soyadında kalabileceğine dair ayrı bir karar alarak onu da mı tanıtmalıyım?
İlginize şimdiden teşekkür ediyorum.