Mesajı Okuyun
Old 11-12-2013, 16:35   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Bekir Arabaci
Kamu hastanesinin, kantin işletmesini ihale usulüyle almış olan şirket, daha sonra hastaneni sözleşmeye aykırı davranışlarıyla mağdur durumdadır.
Bu mağduriyetler,1- Hastane içinde bulunan kantin alanının ısıtma ve havalandırma tesisatının kurulmaması,
2- Kantin ihalesi yapıldıktan sonra, idare hastaneni her katına alışveriş dolabı(otomatı) konulması
Bu sebeplerle, sözleşmenin feshi yoluna gidilecek ancak öncelikle,
1- Mevcut sözleşme hasılat kirasımı adi kira sözleşmesimi olduğu konusunda tereddüte düştüm.
Çünkü, hasılat kirasında, ciro üzerinden kira alınması ve işletmenin tüm techizatı ve işletme ruhsatıyla devredilmesi gerekirken. olayda işletme techizatsız ve ruhsatsız kantin işletilmesi amacıyla devredilmiş ve şirket gerekli ruhsatı almış ve techizatı kendisi sağlamıştır. Sadece kantin olarak işletmesi zorunlu kılınmıştır.
BU SEBEPLERLE; sözleşmenin adi kiramı hasılat kirasımı olduğu yönünde terüddüte düştüm. adi kira ve hasılat kirasında fesih için izlenecek yol farklılıkların neler olduğunu araştırıyorum. yardımınız için şimdiden teşekrür ederim.

Koyulaştırdığım bölüme göre, "işletme ruhsatı" kiracının üzerinedir. Bana göre, "hasılat kirası" değil, "adi kira"dır.