Mesajı Okuyun
Old 12-03-2007, 14:02   #10
Veysel

Varsayılan Aldatmada asıl sorumlu kim?

Merhaba ;

Malezya’ daki mahkeme kararının bize pek faydası yok ama, niye yalan söyleyeyim benimde hoşuma gitti. Ancak diğer taraftan işin içine ceza, nafaka vs. şeyler girdiğinde ve aklımızı yerine koyup olaya başka bir perspektifden baktığımızda, kararın pek de adil olmadığını düşünüyorum. Eğer mutlaka bir ceza verilmesi gerekiyorsa buna sebep olan herkesin katkısı oranında payına düşeni alması gerekir. Ancak kararda da görüldüğü gibi “erkek”, sadece toplumumuzda koruma altında değil, Krallıkla yönetilen ve aynı zamanda demokratik bir ülke olan Malezya’ da da durum aynı. Bahse konu olayda erkek, mahkemeye neler sundu/söyledi ki karar bu şekilde çıktı bilmiyoruz. Kanımca muhabirin atladığı ve bilmediğimiz birkaç nokta daha var. Sadece tahminimi söylüyorum. İnsanın aklına “ Allah bilir ya, kimbilir kadın metres erkeğe neler yaptı ki karar böyle çıktı?” diyesi geliyor.

İkinci bir konu; Karar da evliliğin bitmesine sebep olarak, “kadın metres” in gösterilmesini pek anlayamadım. İnsanın aklına acaba mahkeme kadın eşe, “sizce eşiniz neden bir metresle beraber? veya, eşinize karşı yükümlülüklerinizi tam olarak yerine getirdiğinize inanıyor musunuz? diye sormuş mudur? diyesi geliyor. Kadın örgütleri bu karara tepki göstermişmiş. İyi de, “hırsızın hiç mi suçu yok.”

Sonuç itibariyle, eğer aldatmada asıl sorumlu kim diye soruyorsanız, kişisel düşüncem sebepleri de var sayarak her ikisi de ( eşler) sorumludur diye düşünüyorum. Aksi haksızlık olur.

Saygılarımla.