Mesajı Okuyun
Old 13-09-2005, 14:13   #1
Gelecegin Hukukcusu

Varsayılan Türk-alman Hukuk

Degerli Hukukcular,
ben almanyada hukuk üniversitesi mezunuyum. Turk Hukugu hakkinda bazi bilmek istegim seyler var. Eyer bana bu konuda yardimci olursaniz memnun olurum.
Borcu olan kisiden borcunu talep edebimek icin alman kanunda cesitli imkanlar vardir.
Alacakli borcu olan sahisa (avukat ve mahkemenin hicbir katkisi olmadan) bir ödeme basvurusunda bulunur. Alacaklinin belirledigi bir zaman (genelde 2 Hafta) icerisinde ödenme olmazsa, bu tarihten itibaren "gecikme faizi" ve "gecikme yüzünden dogan zararlar" (avukata basvurarak cikan masraflar bu zarar icerisindedir) istenebilir.
Borclu hala ödeme yapmadiysa "para borclarinda" Mahnverfahren diye bilinen, mahkeme disi karar alma imkani vardir. Yani: Mahkemenin ve hakimin alakasi olmadan, mahlemenin bir kurulusuna basvurarak buradan cikartilan ödeme emri ile borcluya belirli bir zaman taninir. eyer bu tarih icerisinde borclu bu emre red etmezse, bu ödeme emri hakim karari gibi bir karar olur. Bu karar ile icraya basliyabilir.
Bunun haricinde tabiki mahkemeye direk basvurarak dava acma imkani var, ve kazanildigi sekilde bu kararla icraya baslar.
Eminimki Türkiyede buna benzer imkanlar var.
Bunlari kisa olarak anlatirsaniz memnun olurum. Fark olarak anladim sey, türkiyede Noter araciligi olmadan bek is yürümüyor. Mesela avukata vekalet vermek icin bile notere gitmek gerekiyor
tesekkürler
servet