Mesajı Okuyun
Old 02-12-2011, 13:31   #5
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan av.tuğbabal
öncelikle teşeekkür ediyorum...

şunu sormak istiyorum...emir komuta zinciri dahilinde kişinin amirinden emri yapmadığı takdirde dayak yediği ve küfüre maruz kaldığı dosya kapsamından anlaşılmaktadır.Burada yağma suçunun manevi unsurunun kastın oluşmadığını söyleyebilmemiz mümkün olabilirmi...yada baskı altında ve korku halinde bu suçu işleyen kişinin cezai sorumluluk sıfatı ne olur...

Emrin konusu suç teşkil etmekte ise, bu emir yerine getirilmeyeceğinden ve eğer yerine getirilir ise, yerine getiren sorumlu olacağından, ancak bir önceki mesajda belirttiğim sebeple, yani, emri yerine getirenin, karşı koyamayacağı veya kurtulamayacağı cebir-şiddet-korku-tehdit in varlığını ispat edebilmesi suretiyle sorumluluktan kurtulabilmenin sözkonusu olacağını, bunun için ise, kanunsuz emri yerine getirenin,bu emri yerine getirmek dışında bir çaresinin olmadığını ispatlaması gerekir diye düşünüyorum. Yani olaya bakarsak, kanunsuz emri yerine getiren kişi, kanuni mercilere müracaat ederek kanunsuz emri veren kişi tarafından darp edildiğini, tehdit edildiğini, korkutulduğunu, suç teşkil eden emirler verdiğini bildirerek, kanunsuz emrin yerine getirmekten kaçıınamaz mıydı? Elbette dosya-olayı tüm boyutlarıyla ele almadan bu söylediklerimiz havada kalacaktır lakin, eğer kanunsuz emri yerine getiren, bundan kaçınamaz idiyse, cezai sorumluluğu olmayacaktır diye düşünüyorum.