Mesajı Okuyun
Old 03-09-2010, 09:39   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle hepinize merhaba.ben eşimden anlaşmalı olarak boşandım.ama benim problemim evliyken beraber oturduğumuz evin telefon hattı benim üstüme kayıtlıydı.evliyken telefon borcunu hep eşim öderdi.ama ben 2008 yılında tartıştım ve o evden ayrıldım.şimdide boşandık yanlız boşanmadan önce (yani ayrı yaşadığımız süreç içinde) bana türk telekomdan bi zarf geldi ve ödenmemiş fatura olduğunu ve ödenmezse icra takibinin başlayacağını söylediler.ama 2008 yılında evden ayrıldığım için o borç bana ait değil.ben borcun bana ait olmadığına,borcun eski eşime ait olduğuna dair bi dilkçe verdim.

Bu faturayı ben ödemek zorundamıyım? Ödemem gerekiyorsa şu anda ben işsizim ne yapmalıyım?ayrıca benim gerçek kişi olmam gözönünde bulundurulmadan türk telekom bana gelen tutara(ödeme emrine) reeskont avans faizi de eklemiş.bu yasal mıdır?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Sayın Katılımcı;

Hukuk sistemimizde herkes kendi borcundan, kendi mal varlığı ile sorumludur. Evlilik birliği içinde gerçekleşen borç ilişkilerinde dahi bu kural geçerlidir.Türk Telekom ile yapılan abonelik sözleşmesinin tarafı siz olduğunuz için borçlu ve muhatap da sizsiniz.

Sizin adınıza kayıtlı telefonun eşinizin kullandığını ,eşinizin bu telefondan yararlandığını kanıtlamanız halinde ancak, eşinize karşı alacak davası açabilirsiniz.

Telekoma karşı sorumluluğunuz ise aynen devam edecektir.

Sn Katılımcı;
Hukuki işlemlerinizi sağlıklı yürütebilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı ve ancak maddi durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ilin barosunun ücretsiz Adli Yardım hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim.