Mesajı Okuyun
Old 27-05-2009, 11:31   #24
Engin Özoğul

O konu açılmadan önce biz sorunu Jeanne D'arc'la halletmiştik. Konuyu açma sebebi de farklıydı. Özel mesajlarla yazıştığımız için burada açıklamam yersiz olur. Net olmadığım ya da sonradan netleştiğim bir durum yok açıkçası. "derim ben" ifadesini sanırım ukalalık olmasın diye yazmışımdır. O konuda yazdığım mesajda da zaten pratik bir çözüm sunduğumu hatırlıyorum. Bazen yazdıklarımın sonuna böyle şeyler ekleyebiliyorum. Onun da bir sebebi var ama onu da anlatmam yersiz olur. Burada ukalalık mı yapıyorsun o zaman diyebilirsiniz, o ayrı

Sayın Adli Tip,

İlhan Günay'ın sunduğu çözüm önerisi hukuki bir çözüm önerisi değil. Başka bir deyişle hukuki bir sorunu ortadan kaldırmak için getirilmiş bir çözüm önerisi değil. Sadece pratik sorunları ortadan kaldırabilecek ancak olayın hukuki özünü etkilemeyecek bir öneri. Demiş ki tebligat masrafları depo edilsin.

O yüzden...

BİR... Uygulamada ortaya çıkan pratik sorunlarla hukuki sorunları birbirinden ayırt etmek gerekir.

İKİ... Kesinleşmiş kararın işçiye tebliğ edilmesine engel bir durum yoktur. Mevzuatta zorunluluk bulunmaması tebliğe engel değildir. Karar önceden tebliğ edilmişse kesinleşme şerhini işleyip başvuru süresini başlatmaya engel de yoktur.

ÜÇ... Başvuru süresi "kesinleşmiş kararın tebliği" ile başlar. Yasa maddesi yeterince açıktır.

DÖRT... Kesinleşmiş kararın ne zaman tebliğ edildiği anlaşılamıyorsa işçi tarafının kararı tebliğ ettim dediği tarihe itibar edilecektir. Bunun yasal dayanağını yukarıda yazmıştım(Tebligat Kanunu m.32).

BEŞ... Tebligat masrafının önceden depo edilmesi hukuk sistemimizi değiştirmeyecektir. Masraflar önceden depo edildiğinde de yasada yine tebligat yapma zorunluluğu olmayacak, sistem eskisi gibi kalacaktır. Masraflar depo edilirse mahkemeler sadece ihtiyari olarak tebligat yapabilecek. Demek ki şu anda da masrafını sonradan ya da önceden verdiğinizde tebligat yapmaya engel bir durum yok.

----

Yine...

Israrla...

Konuyu bu kadar çetrefilleştirmenin gereksiz ve yararsız olduğunu söylüyorum.

İşçi vekilinin pratik ihtiyaçlar nedeniyle dikkat etmesi gereken tek şey şudur:

Mahkeme kalemine gerekçeli kararı almak için gittiğinde temyiz süresi geçmişse ve karşı tarafın kararı temyiz ettiği anlaşılamıyorsa muhabereyle temyiz ihtimaline binaen kararı temyiz almak için bir süre beklesin. Gerekçeli karar kendisine posta aracılığıyla tebliğ edilirse de bir zahmet gidip dosyayı kontrol etsin.

Not: Lütfen son yazdığım paragrafı da "bakın yasa açık değil" diye yorumlamayın. Yasa hükmü açık ancak bu pratik bir sorun. Başka bir düzenleme yapıldığında başka bir pratik sorun ortaya çıkabilir. Bunu kestirmek ve her ihtimali karşılayacak bir çözüm üretmek mümkün değil.

Alıntı:

Madem sorun yok, neden çözüm önerisi sunmuş?

İlhan Günay, İş Hukuku'nun hukuki sorunlarını belirleme makamı değildir. Böyle bir yetkinliği hiçbir zaman olmamıştır. Somut tartışma bakımından kendisi pratik bir sorunla ilgilenmiş. Dikkat ettiyseniz çözüm için de yasa değişikliği önerisi yerine tebligat masraflarının depo edilmesi önerisi getirmiştir. Yani pratik bir öneri sunmuştur.