Mesajı Okuyun
Old 11-03-2008, 15:29   #4
Admin

Alıntı:
Yazan yaman
cevabınız için teşekkür ederim ama daha önce danıştıgım bazı meslektaşlarım ruhsatı almam halinde vergi mükellefi haline gelecegimi sigorta primlerini yatırmam gerekecegini... vs söylediler, bu söylenenler dogruysa sizce ruhsatı askerliği yaptıktan sonra almak mantıklı degil mi
Avukatlık ruhsatnamesi almakla vergi mükellefi olacağınız doğru değil. Avukatlık ruhsatnamesi avukat olduğunuzu gösterir ancak avukat olmanız vergi mükellefi olmanızı gerektirmez. (Örneğin bağlı avukatlık yapıyor olabilirsiniz vs.).

Öte yandan sigorta primlerinizi yatırmanız gerektiğini de düşünmüyorum, zira askerlik yaparken zaten otomatik olarak sigortalı oluyorsunuz, çifte sigortalı olmanıza ve boş yere prim ödemenize gerek yok. Baronuz ruhsatname alınırken topluluk sigortasına girme şartı getirirse, askerlik yapacağınızı bir dilekçe ile kendilerine bildirerek topluluk sigortasından şu aşamada muaf olmanız gerektiğini talep edebilirsiniz.

Kaldı ki, bence Barolar aslında yeni avukatları otomatik olarak topluluk sigortasına sokmaya çalışmakla da hata yapıyorlar. Ruhsatname alan çoğu yeni meslektaşımız zaten kısa süre içinde maaşlı bir işte çalışıp, SSK'ye tabi oluyor, bu nedenle topluluk sigortasından muaf oluyor. Olsa Baroların çoğu topluluk sigorta primlerini peşin olarak tahsil ediyor ve meslektaşlarımızın da maddi olarak mağduriyetine sebep oluyor. Bu nedenle baroların bu uygulamasına karşı çıkılması ve serbest çalışmaya başlamadan önce topluluk sigortası primi ÖDENMEMESİ gerektiğini düşünüyorum. Bu problem sanıyorum ki baronuza vereceğiniz bir dilekçe ile kolaylıkla çözülebilir.