Mesajı Okuyun
Old 24-03-2011, 00:48   #5
Av.Bülent Özkan

Keşideciye yapılan icra takip dosyasından bankaya "çek tazmin bedelini ödemesi için" muhtıra çıkarılamaz. Bu işlem usulsüzdür. Geçen seneye kadar bu uygulanıyordu ancak şu anda isabetli olarak bundan vazgeçildi.

Çek takibe kondu ise fakat icra kasasında olmayıp sizin elinizde kaldı ise çek aslını bankaya ibraz edin. Banka çek aslını sizden alıp gerekli kontrolleri yapacak ve tazmin bedelini size ödemek zorunda kalacaktır. Zira çekin icra takibine konmuş olması bankanın sorumluluğunu kaldırmaz.

Buna karşın bankalar kendilerine göre farklı uygulamalar yapar. Bir kaç örnek vermek gerekir ise:

Yapı Kredi "takibe konmuş çekin tazmin bedelini ödemeyeceğini söylüyor ve gerekirse yazılı olarak size bunu bildiriyor.

(Ben Yapı Krediye icra takibi (ilamsız) yaptım, itiraz üzerine durunca, itirazın iptali davası açtım ve ilk celsede davalarım kabul oldu.)

(Bu şekilde YKB'den 470 TL ödemesi gereken her bir çek için 1800 TL aldım. YKB vekillerine defalarca bu usulden vazgeçmelerini söyledim fakat halen uygulamaları böyle.)

Diğer örnekler:

Genel olarak bankaların çoğu çek takibe konmuş olsa bile imza keşideci imzası ile tutuyorsa ve çekin arkasında 711 (ödemeden men) yoksa tazmin bedelini ödüyor.

Devlet bankaları vekalette çek tazmin bedeli tahsili için özel yetki yoksa avukata ödeme yapmıyor.

Tekstilbank, müvekkiliniz son hamil değil ise ödeme yapmıyor.

Denizbank, İş Bankası, Akbank, Garanti, HSBC çek takastan yazılmış ise ödeme yapmıyor.

Fortis (şimdiki TEB) ne yaparsanız yapın ödeme yapmıyor.

Kuveyttürk icra takibi yapmadan ödeme yapmıyor, icra takibi üzerine ödüyor.

Yeni çek karnelerinden kesilen çek yapraklarının asılları hamile iade ediliyor ve ödeme öyle yapılıyor. Eski çek karnelerinden kesilen çek yapraklarının ise asıllarını banka alıyor, onaylı bir suretini size veriyor.

Çek tazmin bedeli sadece aşağıdaki hallerde haklı olarak ödenmez:

1. Bankadaki keşideci imzası ile çekteki keşideci imzası uyuşmaz ise
2. Çek arkasında ödemeden men (711) kaydı var ise - bu sadece eski çeklerde olur, 2010 ve sonrasında olmaz zira 711 kalktı
3. Çek arkasında "tazmin bedelini almak istemedi, feragat etti" beyanı varsa

Diğer haller çek tazmin bedelini ödeme yükümünü ortadan kaldırmaz. Bankalar genellikle şu gerekçeleri ileri sürer:
1. Çek takastan yazıldı, ödemem: Bu sebep kanundaki bir maddeye dayandırılıyor ki banka bu maddeyi kasten yanlış yorumluyor. Maddenin devamında ödeme yükümünün sona ermeyeceği açıkça yazılı.

2. Son hamil değliseniz ödemem: Kanunda son hamile ödenir diye bir ayrım yok. Çekteki cirantalardan herhangi biri tazmin bedelini talep edebilir. Kanun açıkça ciro silsilesindeki herhangi birinin bunu talep edebileceğini belirtiliyor.

3. Vekaletnamede özel yetki yoksa ödemem: Bu hususta açık Yargıtay kararı var, genel vekaletnamenin yeterli olduğu yönünde.

Sonuç olarak yukarıdaki çerçevede çek tazmin bedelini ödemeyen bankaya ilamsız icra takibi yapın. İtiraz eder ise hemen ititrazın iptali davası açın. Dava muhtemelen sulh hukukta temyiz sınırının altında kalacak şekilde karara çıkacak ve siz en fazla 4 ayda bankanın başta ödemesi gereken tutarın 4-5 katı kadar fazla tutarı tahsil etmiş olacaksınız. Mahkeme sadece "ÇEK TAZMİN BEDELİNİ TALEP EDER İKEN ÇEK ASLINI BANKAYA VERİP VERMEDİĞİNİZE" bakıyor. Çek aslını bankaya ibraz ettiğinizi ispatlar iseniz davanız kabul oluyor. Bunun için pratik yol çek aslını dilekçe ekinde banka şubesine teslim edip dilekçeye kaşe ve imza almaktır, zorluk çıkarırlar ama kaşe imza verirler.

(En son Yargıtayın bu hususta bir karar verdiğini öğrendim fakat karara henüz ulaşamadım: Kararda çek aslını bankaya sunmanın yeterli olmadığı aynı zamanda çek aslının icra takibi ve itirazın iptali davası sırasında da banka elinde kalıp hamile iade edilmemiş olması gerektiği" belirtilmiş. --BENCE YANLIŞTIR. ZİRA KANUN SADECE ÇEK TAZMİN BEDELİNİ TALEP EDERKEN İBRAZI YETERLİ GÖRÜYOR-

Yaklaşık 500 çeke bu işlemleri yaptıktan sonra söyleyebileceklerim bunlardır.