Mesajı Okuyun
Old 15-04-2009, 22:31   #7
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Arkadaşlar,

Haberin kaynağı:
http://www.milliyet.com.tr/2007/02/1...l/axgun02.html

Gazetede yayınlanan haberde isimler ve ilgili/şüpheli/lerin şimdiki ve önceki görev yerlerinin açıkça yazılmış olduğunu gördüm.

--------------------- 0 ----------------
Konu dışına çıkalım.

Benim hakkımda bir soruşturma var idi ve soruşturma sırasında olayla ilgili anlatımım istenmişti. Ancak bazı gariplikler olmuştu.
Örneğin, soruşturma konusu suçlamanın ne olduğunu öğrenmek istediğimde,
- soruşturmacı savcı "olsa olsa heyete hakaret olabilir, sen anlat bakalım" deyince,
- soruşturulan (ben) "bana yoladığınız çağrı kağıdındakinden değişik suçlama için soruyorsunuz, hangisi doğru, talimat yazısına bakmak istiyorum, benimle ilgili belgeleri görmek istiyorum" deyince,
- savcı "göremezsiniz, çünkü avukat soruşturması gizlidir, bakanlık yazısı var"
- ben "gizlilik benim hakkımda söz konusu olamaz, çünkü ben soruşturulanım; bu konuda bakanlık yazısını görmek istiyorum"
- savcı "bakanlık yazısını da göremezsiniz, bakanlıktan istersiniz"
- ben "yazının başlığı veya numarası, tarihi nedir"
- savcı "onu da bakanlığa yazarsınız"

Bu tartışmanın sonunda "Talimat İfade Tutanağı" başlıklı yazıya soruşturma usulü gereği... diye yazdırılmış ancak itirazlarım yazılmamıştı. Yazı hazırlanınca imza için bana uzatıldı ve tutanağın altına aynen şöyle yazmıştım:

"soruşturma usülü denilen konuda tarafıma bilgi verilmemiştir."

Bu anlatımım bu haliyle resmi dosyada yer almakta olup, aynı konuda yeniden talimat ifadesi alınmak üzere denilerek ikinci kez anlatımım istendiğinde, ilk savcının görev yeri Kartal olarak değiştiğinden, ikinci anlatım başka bir savcı vekili önünde ve Avukat Hakları Merkezi örgütünün iki yöneticisinin savunmanlığında yapılmış idi.

Bu yazdığım konu ile rüşvet konusu arasında aynılık yoktur, ayrıklık vardır. İsim bakımından ise, mahkeme belgelerine bakılabilir.

"Şimdiki olayda ise soruşturulan savcının o zaman bana uyguladığı ve hukuka aykırı olan 'soruşturma usülü' diyerek HAKKIMDAKİ SUÇLAMAYI AÇIKLAMADAN ANLATIMIMI İSTEMESİ durumunun, bu soruşturmada ise konu bakımından gizlilik bahanesinin kendisine uygulanmamış olmasını ve KENDİSİ HAKKINDAKİ SUÇLAMAYI BİLEREK ANLATMA OLANAĞI SAĞLANMASINI gerçekten istiyorum."

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5702

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

Alıntı:
...HAKKIMDAKİ SUÇLAMAYI AÇIKLAMADAN ANLATIMIMI İSTEMESİ durumunun, bu soruşturmada ise konu bakımından gizlilik bahanesinin kendisine uygulanmamış olmasını ve KENDİSİ HAKKINDAKİ SUÇLAMAYI BİLEREK ANLATMA OLANAĞI SAĞLANMASINI gerçekten istiyorum."

Arkadaşlar,

Bu soruşturmanın sonucu (dava açılıdığı veya açılmadığı) konusunda bilgisi olan var mı ?

Ömer Kavili