Mesajı Okuyun
Old 28-08-2011, 16:02   #6
Gemici

Alıntı:
Şimdi biraz daha iyi anladım teşekkür ederim.Oradaki avukat benden para talep etti.İmkanım olmadığını belirttim.Ayrıca ikametimin bağlı olduğu muhtarlıktan fakirlik belgesi alıp gönderdim avukata.Oradaki avukatın benim için başka bir şey yapacağını zannetmiyorum.Belki başka bir avukat arayışına geçeceğim gittiğimde.Ama velayet davama bakacakmış.Sonrası için herşey burda çok zor diyor.ayrıca Alman devleti beni mahkeme için çağırıyor,her türlü kolaylığı(yer,yol,v.s için)sağlaması gerekirken hepsini ben halledeceğim.Oradaki avukat sizi bu duruma ben düşürmedim,beni ilgilendirmez diyor.Mahkeme eylül sonunda,mahkeme celbi gelince konsolosluğa gidecem,bir de beyefendilere kalacağım yeri belirtmem gerekiyormuş.Sanki ben onları dava ediyorum.Sapık vatandaşlarının hayali sözlerinin doğru olup olmadığını kontrol edicekler.Ne yapıcam nasıl olacak hiç bir şey bilemiyorum.Ayrı bırakıldığım oğluma mı üzüleyim,eşimin iğrenç suçuna mı üzüleyim ,insanların bana zorluk çıkarmalarına mı üzüleyim bilmiyorum.Bir fikriniz varmı orada ne yapmam gerektiği ile ilgili olarak.teşekkürler,iyi çalışmalar dilerim...

Sayın Konuk,

velayet davası ve oturma müsaadesi almak birbirinden ayrı iki hukuki muameledir. Değişik mahkemelerin yetki alanına girer. Biri aile mahkemesinde, diğeri idari mahkemede. Bu sebepten velayet davası için vekaletname verdiğiniz avukat, oturma müsaadesi söz konusu olunca'bu benim görevim değil, karışmam diyebilir. 'sizi bu duruma ben düşürmedim, beni ilgilendirmez' demesi, gerçekten böyle bir ifade kullandı ise, biraz abes kaçıyor. Mali gücünüz yeterli olmadığı için, velayet konusunda sizden para istememesi gerekir. Avukatlık ücreti ve mahkeme masrafları devlet kasasından ödenir, eğer dilekçe verirseniz. Oturma müsaadesi için isterseniz ayrı bir avukat tutabilirsiniz. Bu yeni avukat için de mahkeme masraflarının devlet kasasından ödenmesi için bir dilekçe vermek zorundasınız.

Mahkeme tebligatlarının yapılması için, mahkemeye bildirmek zorunda olduğunuz, bir adresinizin olması gerekir. Ayrıca insanların size zorluk çıkardıklarını da zannetmiyorum. Almanya'ya geldiğinizde konsolosluğa bağlı çalışma ataşeliği veya başka bir yardım kuruluşunun size yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Olay 'sapık vatandaşlarının hayali sözleri' de değildir. Söz konusu olan çocuğunuzun menfaatidir. Mahkeme için sadece babası hapse girmiş ve annesi Almanya'da olmayan ortada bırakılmış bir çocuk vardır. Mahkeme yasa gereği bu çocuğun menfaatinin korunması için gereken tüm önlemleri almak zorundadır. Bu önlemlerin alınabilmesi için mahkeme sizi tanımak ve çocuğun menfaatini koruyacak durumda olup olmadığınızı araştırmak zorundadır. Belirttiğim gibi bu araştırmanın sizin şahsınızla bir alakası yoktur, mahkeme bu gibi durumlarda araştırma yapmadığı zaman vazifesini yerine getirmemiş olur.

Saygılarımla