Mesajı Okuyun
Old 18-06-2007, 10:08   #13
Admin

Sayın avonder,
Alıntı:
Yazan avonder
25 Sene Okuyup Avukat Oluyosun Ve Bu Nasil Cesarettİr Kİ Sahte Belge DÜzenleyİp İlamli İcra Yapiyosun.
İlamlı icra takibi açmak için avukat olma zorunluluğu mu var? Sıradan bir vatandaş icraya bir ilam (veya sizin isteğiniz doğrultusunda fotokopi) ibraz edip ilamlı takip açamıyor mu?

İcra Müdürünün önüne yeni bir takip talebi geldiği zaman yapacakları bellidir. Bu takibi yapan kişinin mesleğine göre farklı belgeler aranması kanuni şartlardan değil. İlamlı bir takip fotokopi ile yapılabilsin derseniz, bu takibi sıradan vatandaş da yapar. Vatandaş ilam getirirse aslına uygun damgası ve parmak izi alalım, avukat getirirse, fotokopi bile istemeyelim sözünü zapta geçirip takibe geçelim şeklinde bir düzenleme yapılması gerektiğini savunduğunuzu sanmıyorum doğrusu.

Dolayısıyla burada tartışılan prensibin nasıl olduğu veya nasıl olması gerektiğidir. İcra Müdürü önüne bir ilamlı takip talebi geldiğinde bu ilamın gerçek olduğundan emin olmak için ilam aslı istemeli midir, yoksa istememelidir. Tartışılan husus bu ve benim fikrim istemesi gerektiği yolunda.

Ayrıca bunun meslektaşlarımıza (veya vatandaşlara) nasıl bir zorluk çıkardığını da anlamış değilim doğrusu. İlamlı takip yaptığınıza göre ilam elinizde demektir, bu durumda bunun icraya sunulmasının nasıl güçlüğü vardır ki, bundan kaçınılmaya çalışılmaktadır, doğrusu ben anlayamıyorum. (Sizin olayınıza özgü konuşmuyorum, GENEL konuşuyorum)

Not: Lütfen mesajlarınızı BU ŞEKİLDE TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE YAZMAYINIZ, teşekkürler!