Mesajı Okuyun
Old 29-07-2011, 15:22   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan oeroglu
Şu ana kadar neden kimse görmedi bilmiyorum, aynı şekilde internetten yapmış olduğum araştırmalar kadarıyla şimdiye kadar hiçbir adalet meslek yüksek okulu mezunu da bu konuyu yargıya taşımamış....

avukatlık kanununun 3. maddesinin 1. fıkrasının B bendinde avukat olabilmek için gerekli diploma şartı gözümüze çarpmaktadır.

"b) Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak veya yabancı
memleket hukuk fakültesinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri
programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş
bulunmak
,"

Burada sadece diplomanın üstünde "hukuk fakültesi" ibaresinin bulunması yeterli. Hukuk fakültesinin önlisans mı yoksa lisans mı olduğu belirtilmemiş..

Aynı şekilde adalet meslek yüksekokulu mezunlarının diplomalarına baktığınız zaman ise "X ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU" ibaresinin olduğunu görürsünüz.

Adalet meslek yüksekokulları üniversitelerdeki hukuk fakültelerine bağlıdır, ve mezun olan kimseler de bu bağlamda, lafzi şekilde bakıldığı zaman avukatlık kanunu 3. maddesindeki avukatlığa giriş için "hukuk fakültesi diplomasına sahip olma" şartını taşımaktadırlar.

Askerlik kanununa bakıldığı zaman bu kişiler lisans mezunu olmadıkları için askerliklerini 1111 sayılı askerlik kanununa göre uzun dönem er olarak yaparlar, çünkü kanun yedek suby adayı olabilmek için "lisans mezunu" olma şartı getirmiştir. yedek subay adayı olamazlar mesela, ama avukatlık kanununda böyle bir hüküm öngörülmemiş..

lafzi yorum ne demek, bir yüksek mahkeme kararıyla bir hatırlatmak isterim;

" Lafzi yorum, yasanın metnine yazılış biçimine, dil bilgisi kurallarına, kullanılan ifadelere, sözcülerin gerek günlük gerek hukuk dilindeki anlamlarına, başlık ve kenar başlıklarına göre yapılır. Kullanılan sözcüklerden yasanın anlam ve amacı tam olarak anlaşılıyorsa başka bir yorum yöntemine başvurulmasına gerek yoktur. "

Karar Dairesi:AYİM.2.D.
Karar Tarihi:05.02.1992
Karar No: 91/488 E.
Karar No: 92/80 K.

burada "lisans mezunu" kelimesi kullanılmadığı için yasanın amacı açıkça "hukuk fakültesi mezunu olan herkese" şeklinde anlaşılmalıdır kanaatindeyim...

ama bugüne kadar hiçbir adalet myo mezununun bunu görmediğine, hatta baroya başvurup ret yedikten sonra sırasıyla barolar birliğine ardından da idari yargı yoluna başvurmadığına göre ben bazı şeyleri yanlış görüyorum....

ama neyi...

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği diploması olan bir kişi sizce ne iş yapabilir.

Özetle Cengiz Bey'e katılıyorum.

http://www.agri.ankara.edu.tr/su/index.php