Mesajı Okuyun
Old 21-12-2010, 23:54   #1
av.isa1923

Varsayılan herhangi bir hukuk bürosunda ücret mukabili çalışan SSK'lı bir avukat vergi numarası olmadan ücretsiz bir dava alabilir mi?

Ben avukatlık ruhsatnamesini yeni almış ve bir hukuk bürosunda ücret mukabili çalışan bir avukatım. Forumlarda yaptığım araştırmalar neticesinde vergi numarası olmadan vekalet alınamayacağını öğrendim. Ancak benim durumum biraz daha farklı sanırım. Babamın açacağı dava için babamdan vekalet almak istiyorum. Vergi numarası alma zorunluluğu, avukatların davalardan kazandıkları ücretler karşılığında devletin avukatlardan aldıkları vergilerde kayıp olmaması için getirilen bir kural olduğunu düşünüyorum. Avukatların ücretsiz olarak dava almaları meslek suçu olduğunu bilmekle beraber bazı durumlarda Baro'ya da bilgi vermek kaydıyla ücretsiz de dava alınabiliyor. Bende vergi numaram olmadan Baro'ya da bilgi vererek babamdan herhangi bir ücret almadan (ki bu şekilde devlet de vergi kaybı yaşamayacak) vekalet alabilir miyim. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.