Mesajı Okuyun
Old 09-04-2002, 13:09   #18
Rechtsanwalt

Varsayılan Yasayan Dil - 2 (Bir Dost'a)

Sayin......?

Öncelikle kullanmis oldugum rumuz ile ilgili aciklamayi ýapmak istiyorum. Foruma Almanya'dan katildigim icin, AVUKAT kelimesinin Almanca karsiligi olan Rechtsanwalt kelimesini rumuz olarak sectim. Ama saniyorum, forumda yazan kisiler icinde, yabanci dilde bir rumuz kullanan tek kisi de ben degilim. Ve de sirf benim kullandigim mahlasi anlayabilmek icin dil ögrenme geregini de katilmiyorum.

ALINTI:
DİL KONUSU
Dil konusundaki katılmadığım düşüncelerinizi burada, şimdi, ben yapmayacağım. Cumhuriyet tarihi boyunca eleştirildiniz zaten....
İletişim çağına girdiğimizde bile eleştiriliyor olmanıza üzülüyorum.
..............

Yukaridaki ifadeleri, direkt bir sekilde kullanabildiginize göre, benim mesajimda söylemek istediklerimi yanlis anladiniz ve de konuyu basindan beri takip etmiyorsunuz. Ben Dil konusu ile, yukarida söylemis oldugunuz sözler arasinda bir baglanti kuramiyorum. Vermis oldugum örnekleri, ben uydurmadim. Bu örnekleri vererek DIL hususunda bu günkü geldigimiz noktaya dikkatinizi cekmek istedim. Yok eger, bu sekilde pesin hükümlerle karsinizdaki kisiye satasarak, buradan Osmanli - Türkiye Cumhuriyeti tartismasi yaratmak istiyorsaniz, O zaman forumda yeni konu acarsiniz.

Dil yasayan bir nesnedir dedim. Dili kullanmamiz gerekir dedim. Eger sahip oldugumuz dili, kullanmaz yayginlastirmaz isek, belki bir 10 yil sonra baska bir ortamda, bu günkü yani simdiki kullandigimiz dil üzerine, gelecekte tartismalar yapilacaktir.

Sirf, dil sadelestirmesi icin kanun degisikligi yapilmaz. Kanun degisiklikleri, bir milletin, bir ülkenin, günün sartlari dahilinde, ihtiyacina göre yapilir.

Insanlar vardir, Dili kullanir. Konusunca hayranlikla onu izlersiniz. Hemen fark edersiniz. Aslinda sizinle ayni dile sahiptir. Ama onun sizden farki, karsinizdaki kisinin dili kullanmasidir. Dil ayni zamanda karsinizdaki kisiyi etkileme aracidir. Dil ile kendinizi ifade edersiniz.

Her bilim dalinin kendine has özel dili vardir. Hukukunda bir evrensel Terminolojisi vardir. Ve YASAYaN DIL, etkilesme icerisindedir. Sürekli kendini yeniler. Ama bu zoraki bir elbise giydirme seklinde degil, normal günlük hayatin akisi icerisinde cereyan eder. Hukuk Dil' i de öyledir. Zaman icerisinde, yeni olaylar, yeni ortaya cikan hukuki meseleler sebebiyle, Hukuk Diline yeni kelimeler girecektir. Bu kelimeler baska bir dilde de olabilecektir. Ama önemli olan, cogunluk tarafindan kabul görmesi ve KULLANILMASIDIR.

Benim karsi oldugum düsünce, "sun-i sekilde yapilan, hadin su kelimeleri Türkce karsiligini bulalim" seklinde dilde yapilmaya ugrasilan yeniliktir. Hukukta kullandigimiz cogu kelimeler 15-20 yil öncede Türk Hukuk Dilinde kullaniliyordu, 70-80 yil öncede. Ama 70 - 80 yil önceki konusma dili ile simdiki dil ayni degil. Hukuk Dili'de ayni kalmayacaktir. Degisecektir. Ama Birakalim, Dil kendi yatagi icerisinde gelissin. Yasayarak degissin.

Kalin Saglicakla
Avukat
M.Dilbirligi
Almanya