Mesajı Okuyun
Old 08-04-2002, 09:12   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Adnan Aydın
İlk adım ortak bir paydadan yola çıkmak olacaktır. Bu payda sadece " tüm halkın daha kolay anlayıp derdini ifade edebileceği bir hukuk diline ulaşmak" olmalıdır.

Sayın Adnan Aydın,

Yukarıya ''alıntı'' olarak aldığım görüşünüze tamamen katılıyorum. Eski dil ile oluşturulan mevzuatımızı kelime temelinde yenilerken, (yada yeni kelimeler oluşturarak karşılığını bulmak isterken) toplumun anladığı yahut anlamakta zorlanmayacağı kelimeleri kullanmaya özen göstermeliyiz.

Benim asıl itirazım şudur: '' Oluşturulmak istenen kelimeler de anlaşılmaz olursa, dil değil, başka bir şey ortaya çıkar.''

Eğer amaç, herkesin anlayacağı bir hukuk dili ise, bunun mevcut dil içinden seçilmesi gerekir. Mevcut dil içinde tam karşılığı bulunamıyorsa, mevcut kelimelerden türetilmelidir.

Mesela; ''Tüze'' kelimesi. Vatandaşa sorsanız bu kelimeyi hiç bir şey anlamaz.

Sayın Av.Hulusi Metin,

Osmanlı Türkçesi diye bir dil yoktur, iddiasına katılmıyorum. O dönemde halk, hangi dili kullanıyordu acaba?

Öz Türkçe kullanıyordu cevabı verilmek gerekir, bu iddiayı dışlamak için..

O halde, Mevcut dili kullanarak karşılık üretilebilir anlamı çıkar bundan.

Öz Türkçe kullanılıyor idiyse, yeni kelime üretme gayretine gerek yoktur.

Diğer yandan, Olayı farklı boyutlara çekip, amacından saptırmak da son derece yanlıştır.

Olaya fikir temelinde yaklaşmak ve herkesin görüşüne '' farklı görüş'' olarak değer vermek gerekir.

''Hukuk diline'' yada ''Dil' e'' bilimsel düzeyde yaklaşabilecek alt yapımızın olmadığını düşünüyorum, en azından benim olaya bilimsel düzeyde yaklaşabilme şansım yok. Bu nedenle benden, bu konuda bilimsel görüş beklemeniz pek doğru değil. Kaldı ki, sizin değerli görüşünüzün de bilimsel boyutu yok.

''Nazik'' olmam gereğine yaptığınız vurguyu saygı ile karşılıyorum, ama kabalık yaptığımı da sanmıyorum..

''Terim'' nedir diye vatandaşa sorduğunuzda, gizli kasdınız gibi ''Fatih Terim'' cevabını almanız olasıdır. Bu, başarılı bir insanın, halkın gönlünde yer alması ve başarısının beyinlere kazınmasındandır.

İnanıyorum ki, bu çabanızda başarılı olursanız, ''Metin'' nedir diye sorduğumuzda, vatandaş ''Hulusi Metin'' diyecektir.

Selam ve saygılarımla..