Mesajı Okuyun
Old 12-09-2008, 03:30   #16
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan vee yeni yayın döneminin inci(!)leri: duruşma

Sn. Doğanel;

Ben diziyi çok izlemedim. Bir avukat arkadaşım tv kanalına eleştiri yazmakla meşgul olduğunu söylediği için diziden haberdar oldum.

Geçenlerde rastgeldi:

Kardeş hasta olup gelmiş, abisi kardeşinin sevgilisini almış, kardeş abisini bıçaklamış, suç abiye borç veren birinin üzerine atılmış.

Şöyle bir baktım. Anne başka bir şehirden gelmiş, evde kanlı bıçağı bulmuş, gelini suçluyor, gelin de eski sevgilisine sen anlat diye bağırıyor.

Ben O kadar rahat davranan müşteki, sanık, müdahil ve avukat görmedim.

Öldürülenin karısı iki de bir davaya müdahale ediyor. Bütün ifadeler için bir şey söylüyor. Hakim hiç müdahale etmiyor. Hatta şimdi aklıma geldi. Sanırım tutanağı da hakim tutturmuyordu. Ben hiç yaz kızım dediğini duymadım.

Ben de bu işin gerçek olmadığını düşünüyorum.

Olaylar gerçek hayattan alınmış olabilir.

1- Sizin de ifade ettiğiniz gibi böyle bir duruşma yönetimi görmedim.

2- Ünvan gaspı konusunun biraz açılması gerekir;

Kuşkusuz ki bir oyuncu avukat rolü oynadığı için ünvan gapı suçundan yargılanamaz. Onun oyuncu olduğu bilinmektedir.

Ben olayı çok fazla bilmiyorum. Arkadaşlarımın yakınmaları nedeni ile bilgi sahibi oldum.

Konuya biraz daha geniş bakalım:

Siz sadece ben avukatım demekle suç işlenmiş olmaz, buna ilişkin fiillerin de yapılmış olması gerekir diyorsunuz.

Ben avukat olmayan bir kişinin "ben avukatım" demesi halinde suçun oluşacağını ve bu konuda yasa maddesi de olduğunu düşünüyorum. Yarın bakacağım. Siz de bakarsanız sevinirim.

Öte yandan;
Bir tiyatro oyuncusunun avukat rolü oynaması ile bir dizinin gerçek hayattan alınmıştır, oynayanlar da gerçek kişilerdir gibi lanse edilmesi farklıdır. Söylediğim gibi olayı fazla bilmiyorum. Ancak bana anlatıldığı kadar hakim gerçek hakim avukat gerçek avukatmış. Savcının gerçek olduğunu ilk sizden duydum.

Sayın Doğanel;

Bilmiyorum yanlış mı değerlendiriyorum?

Ben bir avukatım. Ama her davanın avukatı değilim.

Sizce yapmam gereken nedir. Gidip bir dosyayı incelediğimde dosyayı incelemek istiyorum, ben avukatım, bu benim hakkımdır, demek mi, ben dosyada avukatım demek mi?

Çok açıklayıcı olmadı belki ama yakın olduğunu düşünüyorum.

Bence burada yanıltıcı reklamın ötesinde bir şeyler var.

Dediğim gibi ben hiç ilgilenmedim. Anlatılanlar kadar bilgi sahibiyim.

Şimdi anlattığım olaya dönelim.

Oradaki ana, karı, kardeş, hakim, savcı, avukat gerçek hayatta da böyle davranıyorlarsa benim intihar etmem gerekir. Çok geri kalmışım.

Şimdi:

Bir olayın gerçek hayattan alınmış olarak lanse edilmesini anlarım, Olay senaryolaştırılır. Ama hem olay gerçek hem de hakim ve avukat. Reklamda da hakim ve avukatın gerçek olduğu söyleniyor.

Çok ilginç.

Bence burada aldatıcı reklamın ötesinde suç var.

Sanırım tartışılacak bir kaç konu daha var da şu anda sakin sakin izlemek zorundayız.

Bir de o isimde avukat ve hakimin olup olmadığına bakmak gerekiyor. Ya da yazılanların doğruluğuna (Yazarların mahlas kullanma hakkı var ya).

Neyse;
Oyuncular reklamlarda "gerçek hakim ve gerçek avukat oynuyor" tanımlamasını biliyorlarsa bence ünvan gaspı suçu oluşur.

Saygılar.