Mesajı Okuyun
Old 18-05-2012, 22:02   #33
Gemici

Alıntı:
Yazan Napoliten
Sayın Gemici;
Ben Av. Armağan Konyalı'ya katılıyorum tartışmayı başka boyuta çekmeyelim demişsiniz ama adalet tartışma tamda orda düğümleniyor zaten. Bakın yukarıda bir arkadaş demişki tanrıların adaletidir ulşaılmak istenen, saygılıyım ama bu tanıma ama bencilce yapmış tanımı zira dünyada milyonlarca ateist insan var onlar herhangi bir adalete ulaşmak istemiyor mu? Adalet duygusu her insanın vicdanında farklı farklı şekillenir bunu engelleyemezsiniz. Daha öncede bahsetmiştim ancak olayı engelleyerek adaleti sağlamış olursunuz. Olay olduktan sonra asla adaleti sağlayamayacakınız.

Sayın Napoliten,
tartışma konusu üzerinde düşünürken belirttiğim ve yazdıklarımdan çıkarılacak iki nokta var:
1. Başlık:
Adalet Kavramı Üzerine Çeşitlemeler. Çeşitlemeler sözcüğünü seçmemin sebebei THS'de adalet konusunda yazılan 'türlü çeşitli' fikirleri görmüş olmamdan geliyor. Amacım ADALET konusundaki değişik düşünceleri aktarmak ve tartışmacıların kendi çeşitlemelerni eklemesini sağlamaktı.
2. Konu hakkındaki kendi düşüncem:
Konuyu açarken de belirttiğim gibi, ben konu hakkında fazla bir bilgiye sahip değildim. Bilgiye sahip olmayınca da adalet evrensel mi değil mi konusu hakkında bile herhangi bir fikrim yoktu. Adaletin evrenselliği konusunda, Sizin mesajınızı okuduktan sonra araştırma yaptım. Araştırmadan edindiğim bilgilere göre ADALET kavramı konsundaki ilk sistematik felsefi düşünce Eflatun ve Aristoteles'e dayanıyor. Aristoteles ve diğer filosofların adalet konusundaki düşüncelerini fırsat bulabilirsem aktaracağım.

Aristoteles Nikhomakos’a Etik isimli eserinin 5.ci kitabınıda adaleti bir erdem olarak tanımlar ve tanımını yapar. Bu tanımın en başında genel adalet (iustitia universalis=evrensel adalet)vardır.

Aristo'nun adalet tanımı hukuk dünyasını büyük ölçüde etkilemiştir.

Saygılarımla