Mesajı Okuyun
Old 12-11-2008, 17:09   #30
av_sibelll

Gerçekten ötanazi, çok ilginç bir konu. Ötanazinin yasal olup olmadığı sorulmuş.Öncelikle yasallık nedir onu kavramak lazım. Yasaları da oluşturan biz insanlar değilmiyiz. Şu an yasal olmayan ötanazi, meclisde gelen bir teklifin veya tasarının kabul edilmesi ile bir anda yasal olacaktır.
Gerçekten ötanazinin kabul edilip edilmemesi açısından bu konu bir çok yönüyle düşünülmelidir. Gerçekten bazı durumlarda kötüniyetli uygulamalara yol açabilir. Bunun için de gereken önlemler alınması gerekir diye düşünüyorum.
Ama ötanaziye izin verilmeli midiri diye soracak olursak şahsi görüşüm olarak ötanaziye izin verilmelidir derdim. şöyle ki her ne kadar yaşam hakkı yasalarımızda ve aihs lerinde vazgeçilmez hak olarak tanımlansa da insan çaresi olmayan bir hastalığa yakalanmışsa ve çok acı çekiyorsa yaşamanın hiç bir anlamı olamaz. Çünkü yaşamak o kişi için. verilen en büyük ceza.
Benim dedem lösemi hastasıydı ve ileriki senelerde çoğu zaman oluyordu ki hastalığından ötürü acılara dayanamıyordu ve ' allah canımı alsa da kurtulsam ' diyordu. Biz sevdikleri olarak dedem böyle söylediği zaman üzülüyorduk elbette ama onun acı çekmesi bizi daha da üzüyordu.
Özge hanımın dediği gibi intihar etmek veya teşebbüsünde bulunmak suç olmamasına rağmen kendini öldürmekten aciz bir insana sırf aciz olduğu için bu acıya katlanmasını istemek bencillikten başka bir şey değildir.
Tıb gelişiyor evet. Birçok hastalığın tedavisi bulunuyor ama şu an bütün hastalıkların tedavisi bulunmuş değil veya tedavisi bulunsa bile çok pahalı olduğu için insanlara tek çare acı çekmek kalıyor. İnsanın çektiği acı o kadar tahammül edilemzken onun psikolojik tedavi alarak ölümü düşünmemesini istemek bana biraz polyanacılık gibi geliyor. İnsanlar doğar, büyür ve ölür. Neden yaşamayı istemek olan doğal hak gibi ölmek de hak olarak tanınmasın ki1 Buna engel sadece yasalarsa bu yasaların değiştirlmesi kanaatindeyim.
YAŞAMAK EĞER YAŞANASI BİR DÜNYA VARSA VE YAŞAMAYA DEĞİYORSA GÜZELDİR, yoksa acı çekilen dayanılmayan bir dünyada yaşamaknın ne gereği vardır.