Mesajı Okuyun
Old 11-05-2007, 12:28   #70
uye8490

Alıntı:
Yazan persona
sistem ceza hukukunun alanina giren konulari kapsamayacak...
cevabım yanlış anlaşılmış.Ceza hukukunu kapsamayacağını ben de biliyorum.Siz,uyum yasaları çerçevesinde mediotörlüğün de, Avrupa birliğince yapılacak dayatmalar sonucu,kabul edileceğini belirtmişsiniz.Ben de savunma hakkının da uyum yasalarının olmazsa olmaz bir unsuru olduğunu,ancak son yasal düzenlemelerle gelinen noktada insanımızın savunma hakkından yoksun bir hale getirildiğini vurguladım.Madem mediatör sistemi uyum yasaları çerçevesinde hayata geçirilmek zorundadır diyorsunuz,savunmasız yargılanmama hakkının da kabul edilmek zorunda olduğunu lütfen kabul edelim.
Alıntı:
Yazan bertnard
Selam,

Aklınızdakini tam anlayamadım. Yani ileride devlet ihale açacak ve "..... ili ..... ilçesindeki ...... konulu ihtilaflara ilişkin yargılama ve hüküm verme yetkisinin devrine ilişkin ihale tarihi .......... olup ilgililerin ....... teminatla ...... tarihine kadar özelleştirme idaresine başvurması gerekmektedir." diyerek müşteri mi arayacak?

Sloganlaştırmaya karşıyım, yargıda özelleştirme tanımı size mantıklı geliyor mu?

Yargılama yetkisi halka ait anayasamız gereğince, devlet halka ait yetkinin kullanılmasını memurlarına bırakmış. Bu yetkinin bir kısmını kendine bağlı memurlara değilde, yine bakanlığın gözetimi altında ki başka bir kamu hizmeti görecek gruba bırakılacak. Ne var bunda?

Noterlikte özelleştirme kapsamında görülen mesleklerden mi size göre?
Konuyu dağıtmak istemem ama benim de anlayamadığım mesajınıza bir yanıt verme zorunluluğundan dolayı buraya son kez yazıyorum.Öncelikle Mevcut anayasamızı halk değil her üyesini Milli Güvenlik Konseyi'nin seçtiği 160 kişilik bir kurucu meclis hazırlamıştır.
Cevabım niye sloganvari olarak anlaşıldı bilemiyorum.Uygulanıp uygulanamayacağı tartışmalı olan bir sistem hakkında sadece kendi düşüncemi dile getirdim.

Yargının özelleştirilmesi konusunda verdiğiniz örnek çok uç bir örnek.Elbette hiç bir sistem benimsediği rejim şeklinin güvencesi durumunda olan yargı yetkisini sizin örneğinizde olduğu gibi haraç mezat satışa çıkarmaz/çıkaramaz.Ancak ismini dahi telafuz etmekte zorlandığımız bir sistemle yaratılmaya çalışılan fiili durumu da sezinleyemiyor değiliz.Bildiğim kadarıyla sistem,boşanma,miras ve nafaka gibi konularda uygulanacak.İnsanımızın bugüne kadar edindiği ve yasalarla güvence altına alınan kazanımlarla ilgili karar verme yetkisinin yargıdan alınıp ,her ne ad altında olursa olsun,başka bir oluşuma devredilmesi yargının kanatlarını kırmak olur ve sizin örneğinizdeki gibi uç olmasa da yargıyı özelleştirmenin yolunu açar.

Noterlik konusundaki sorunuzu ironik bulduğum için cevap veremeyeceğim.Saygılar.