Mesajı Okuyun
Old 12-12-2012, 23:41   #95
mslmklvz

HMK' dan sonra uygulamada meslektaşlar arasında iş davalarını belirsiz alcak davası şeklinde açma eğilimi olduğuna dair görüşlere katılıyorum.Ancak belirsiz alacak şeklinde açılan davalarda alacağın belirlenebilir kısmının tespit edilmesi ve bu tutar üzerinden harç yatırılmasının istenmesi biraz sıkıntı yaratmakta.

Belirsiz alacak davalarında,
1-Fazlaya dair kısmın ıslah dilekçesi talep edilmesine gerek yok,bir beyan dilekçesi yeterli
2-Dava açılması,fazlaya dair kısım için de zamanaşımını kesmekte,Islahtan sonra zamanaşımı defi sıkıntısı yaşanmamakta.Ancak belirsiz alacak davalarında da-tazminat alacakları dışında- dava tarihinden önceki 5 yılı aşan alacaklar hakkında zamanaşımı defi ileri sürülebilir.Sadece dava tarihi ile rapor tarihi arasındaki süre açısından bir önemi var bu durumun.

Öte yandan davanın kısmi dava şeklinde açılıp,ıslah dilekçesi ile artırım yapılmasının da herhangi bir hak kaybı yaratmayacağı ortada.Hakimlerimiz nedense kısmi dava şeklinde açılan davalarda bile davanın ne tür dava olduğu konusunda açıklayıcı dilekçe için süre veriyorlar.

Ben belirsiz alacak davasının kısmi davaya nazaran çok avantajı olduğunu düşünmuyorum.Hatta belirsiz alacak davasında alacağın belirlenebilir kısmının belirlenmesinde yaşanan sorunlar nedeni ile kısmi dava açmayı tercih ediyorum