Mesajı Okuyun
Old 12-07-2007, 09:27   #1
tolga

Varsayılan Bağ-Kur'un ölümden 5 yıl sonra talep edilen ölüm aylığını ileriye dönük ödemesi

Merhaba,
Bağ-Kurlu olan bir şahıs öldükten sonra ölüm aylığı çeşitli sorunlar nedeniyle talep edilmemiş,aradan 6 yıl geçtikten sonra ölüm aylığı talep eden çocuğuna kurum,geçmişteki alacaklarını veremeyeceklerini,aşağıda belirttiğim kanun maddesi gereği başvurudan sonraki aylıkların ödenebileceği söylemiş.
Anayasaya aykırılık olduğunu düşünüyorum,bunun yanında hak düşümü söz konusu olmamasına rağmen sadece talep edilmediği için normal şartlarda ödenmesi gereken ücretin bu garip hüküm gereği gaspedildiğini düşünüyorum.
Madde 43 – Sigortalının ölümde hak sahibi kimselerine bağlanacak aylıklar, ölümle aylığı hak kazandıkları tarihten sonraki aybaşından başlar.
Malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken ölen sigortalının haksahibi kimselerine bağlanacak aylık, sigortalının hak kazandığı son aylık döneminin sona erdiği tarihten başlar.
(Ek: 14/3/1985 - 3165/10 md.) Hakkı doğuran olay tarihinden 5 yıl geçtikten sonra talepte bulunanların ölüm aylıkları, talep tarihini takip eden aybaşından itibaren başlar.

Buna ilişkin görüşleriniz nedir?Katılsanız da katılmasanız da görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.Tartışmak istiyorum