Mesajı Okuyun
Old 28-03-2012, 11:59   #1
xploide

Varsayılan Kambİyo Takİbİ İmzaya İtİraz BİlİrkİŞİnİn Garİp Raporu Ve İtm Yetkİsİ Sinirlari

Tüm meslektaşlarıma şimdiden selam ve saygılarımı iletirim. Konu şöyle;

Müvekkilim inşaat işleri yaptırmak üzere A şahsına yüklü miktarda para ödüyor ancak ortada ne iş var ne de para. Bunun üzerine A ben sana sağlam kefilli bir senet getireyim diyerek müvekkilin hiç tanımadığı bir şahıstan imza da almak kaydıyla bir tanesi 100.000-TL diğeri ise 1.200.000-TL bedelli senedi müvekkile teslim ediyor. Borç vadesinde ödenmeyince icra takibine geçiliyor ve müvekkilin hiç tanımadığı ve senetlerde kefil olan B şahsı imzaya itiraz ediyor ve takip muvakkaten durduruluyor. Dosyada sahtelik v.b. iddiası yok. Yapılan imza incelemesinde gelen rapor çok ilginç. ankara polis kriminalden gelen raporda, senedin boş kağıda alınan imza sonrası printer ile doldurulduğu ancak imzanın da borçluya ait olduğu yönünde.

Ben tabiki bu raporu kabul etmiyorum. O ayrı mesele ancak burada İTM nasıl davranmalıdır? Müvekkil hakkında açılmış ceza davası da yok. Benim kanaatime göre itm' nin buradaki yetkisi imza incelemekle sınırlı. İmza borçluya ait ise takibin devamına karar vermelidir. Şeklinde. Zira senedin printerler doldurulmuş olması veya kesilmiş olması da senet vasfını değiştirmemektedir.

Bu hususta görüşlerinizi saygıyla bekliyorum