Mesajı Okuyun
Old 02-08-2010, 18:16   #5
Gürkan Çalışkan

İtiraza uğrayan fatura bakımından ispat adına durum, aşağıdaki şekilde ifade edilebilir. Akşamın bu saatinde 4o yakın sıcaklıkta, acaba tebliğ edilememiş olan faturanın alacaklısı yönünden farklı bir güvencesi olabilir mi diyerek biraz zorlama bir içtihat ya da yorum arıyorum arkadaşlar..yoksa itiraza uğrayan fatura ile tebliğ edilememiş faturanın ispat adına farklı sonuçları olabileceğini zaten pek zannetmiyorum. itirazın sonuçları, tebliğ edilememe ile tahmin ediyorum aynıdır.

'Faturayı alanın itiraz etmiş olması halinde artık karşı tarafın fatura münderecatını kabul etmiş sayılması söz konusu olmadığı gibi karşı tarafında itiraz ettiği hususları ispat külfeti yoktur. Aksine MK. md. 6 hükmüne göre; “Kanun aksine bir hüküm bulunmadıkça, taraflardan her biri, hakkını dayandırdığı olguların varlığını ispatla yükümlüdür.” hükmü gereğince, fatura münderecatının doğru olduğunu faturayı düzenleyen kimse ispat etmek zorunda kalacaktır. İspat vasıtası olarak da faturadan başka kanuni delillere dayanmak durumundadır.'

BİR SORU DAHA SON CÜMLEDEKİ KANUNİ DELİLLERİN YAZILI OLMASI GEREKİYOR MU ?