Mesajı Okuyun
Old 05-12-2008, 14:39   #3
candgn

Varsayılan Kooperatif üyesinin adına tescil edilmiş konutun satışı

Sayın meslektaşım, Öncelikle konuya karşı ilgi ve duyarlılığınıza teşekkür eder, saygılar sunarım. Bu konuda her ne kadar Kooperatifler kanunu 8. madde de üyelik için yazılı bildirim şartı aranmakta ise de, kooperatifler kanununda üyelik için belirli bir şekil şartı aranmayacağı ve YK. kararı ile üyelik sıfatının kazanılacağı hususunda da bir takım görüşler mevcuttur.
Yapmış olduğum incelemede Yargıtay 11. H.D. nin 15.05.2006 , 5677, 5644 "Dairemizin yerleşik uygulamasında Kooperatif tarafından yaptırılan ve müstakil tapu ile ortağı adına tescil edilen taşınmazın ortak tarafından 3.' üncü kişilere satışı halinde ortaklık payı da kendiliğinden satın alana geçmez, payın ayrıca devredilmesi gerekir. ........" şeklinde bir karar metni buldum. Ancak Koopeatif Tasfiye haline girmiş, Kooperatif tarafından Yönetim Kurulu Tasfiye Kurulu olarak atanmış ve bu kurul tarafından karar defterine, Tapu kaydı tarihi itibari ile, satış yapan kooperatif üyesinin üyeliğine son verilmesine ve satın alan 3. şahsın kooperatif üyeliğine kabulüne karar vermiş ve bu hususu karar defterine geçmiştir.
Şimdi verilen bu karara karşı bizim tutumumuz ne olmalıdır? Üyelik talebimiz olmadığı halde üyeliğimiz konusunda alınan bu karara karşı, Tasfiye kuruluna yapacağımız itiraz yeterli olur mu? Yoksa Genel Kurula karşı itirazda mı bulunmalıyız ? yada üyeliğimizin iptali için dava mı açmamız gerekecek. Bu hususta meslektaşlarımızın bilgilerini paylaşmalırını rica edeyorum.