Mesajı Okuyun
Old 26-01-2016, 11:15   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Yıldız Sönmez
Merhabalar
Ben eşinden ayrılmış ve oğlumun geçimini sağlamaya çalışan bir anneyim.
2013 yılında oğlumun tedavisi sebebiyle 2-3 bankadan kredi kullandım.2 yıl boyunca kredilerimi çok düzenli ödedim. Sonra işlerim bozuldu ve kredilerimi ödeyemez hale geldim. Şu an asgari ücretle çalışıyorum. Bir banka maaş hacziyle 4/1 ini tahsil ediyor. Diğer bankanın avukatıda cep telefonuma ..... numaralı dosyanızda ödeme olmaması sebebiyle borçlar kanunun 157.maddesi işleme alınarak hakkınızda nitelikli dolandırıcılık davası açılarak 1 yıldan 5 yıla kadar hapsiniz istenecektir diyerek mesaj gönderiyor.Allah rızası için yardım edin kullandığım kredi kartı ve kredi için hapis cezası mümkünmü ?
Maaş haczinde sıralamasını beklemesi gerekmiyormu ?
Sayın Katılımcı;

Avukatların, hukuki dayanağı olmayan bu tip yalan ifadelerle bir nevi tehditte bulunmaları hem insani değildir hem de meslek ahlakıyla bağdaşmaz. Borcun ödenmemesi durumunda kesinlikle hapis cezası söz konusu olmaz. Söz konusu avukatı/hukuk bürosunu, bulunduğu baroya şikayet etmenizi öneririm.

Halihazırda maaşınızda başka hacizler ver ise, diğer alacaklıların maaş haczinin bitmesini beklemeleri gerekir. Ancak alacağın tahsili amacıyla maaş haczi dışında başkaca haciz işlemlerinin uygulanmasına engel bir durum yoktur.

Umarız oğlunuzun sağlık durumu şu an iyidir. Saygılarımızla..