Mesajı Okuyun
Old 26-08-2007, 08:37   #279
Zeki

Önceki gün Japonya'nın Osaka kentindeki etnoloji müzesine gittim. Bahsedildiği üzere dünyanın her kültüründen örnekler gösteriliyordu. Ancak Türkiye ile ilgili standı bulduğumda aslında biraz hayal kırıklığına uğradım. Türk kültürünün geleneksel hayat tarzının resmedildiği bu bölümde malesef Türkiye Arap kültürü ile harmanlanmış. Yani birlikte aynı coğrafyayı (Arap yarımadası'nı, Arap devletleri coğrafyasını ve şu anki Türkiye'yi) aynı kültür olarak göstermişler. Giysiler ve günlük hayatta kullanılan malzemeler birlikte gösterilmiş. İlginç bir durum; demek ki bizi araplarla bir görüyorlar. Bunun bir nedeni de din olabilir tabi ki.

Dün akşam ise bir japon erkeği ile bir Arap kızının düğünündeydim. Bilin bakalım düğünde baskın olan hangi kültürdü?
- Arap kültürü; filmler, danslar, gelenekler vs...

Peki hangi figür ağırlıklı olarak misafirlere gösterildi?
-Dansözler; Japon dansözler...
-İnsanlar etraflarında toplandı ve izlemeye koyuldu bu ilginç ve değişik dansı.

Japon damattan biraz da japon kültürü resmi izlemek isterdim ama nedense bunu göremedik. Neyse, herkes bir şekilde az da olsa birşeyler biliyor. Uymaya çalıştı ortama kısaca...

Hayat; Kendimizi anlatamamış olmanın burukluğunu hissetmektir.

Hayat; Sanıyor olmak ile bilmek arasındaki farkı üzerine basa basa bir kez daha öğrenmektir. Türkleri Araplarla bir zanneden Japonlar için biraz üzülmektir.

Hayat; Kendi değerlerini anlatmanın aslında önemli olduğunu farketmek, tanımlanırken bu değerlere bakıldığını öğrenmek, insanın kendi varlığını anlatırken hangi sıfatlardan ve nitelemelerden faydalanacağını bilmek ve şimdiden geleceğe ait pek çok dersler çıkarmaktır...