Mesajı Okuyun
Old 14-02-2007, 15:01   #2
Defne Elif

Sayın Meslektaşım,
Sorunuza daha sağlıklı yanıt verebilmek için;sözünü ettiğiniz fiili evliliği geciktirme süresinin ne kadar olduğunu öğrenebilir miyim?(Boşanma kararı açısından)
Genel olarak şunları söyleyebilirim ki;eşlerin bir araya gelmemiş olmaları durumunda zaten ortada bir geçimsizlik yaratılabilecek ortam olmadığından boşanma kararı verilmesi zor.Yargıcın boşanma kararı vermesi bana ilginç geldi,ayrıca karşı taraf Avukatının ücret ve yargılama gideri istememiş olamasına (bunlar tutanağa geçip imzalanmışsa) karşın Yargıcın yargılama gideri ve Avukatlık ücreti takdiri de bana göre yanlış.Nafaka konusunda bir terslik görmüyorum.Çünkü dava açılması ile eşler ayrı yaşamaya hak kazanıyorlar.Koşullar da uygunsa nafaka takdir edilebilir.Nişan konusunda sorunuzdan anladığım kadarı nikahtan sonra nişan yapılıyor bu da ilginç bir durum yaratıyor.Çünkü M.Y. 122 de "Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse...." diye başlar ve "alışılmışın dışındaki hediyelerin verenler tarafından istenebileceğini" belirtir.Ama sizin durumunuzdaki törenin nişan olarak kabul edilip edilmeyeceği bana göre tartışmalı bir durum.Sanıyorum diğer arkadaşlar da bu ilginç duruma kendi yorumlarını katarlar.Saygılarımla.Cavit Tuna