Mesajı Okuyun
Old 20-01-2011, 16:24   #20
karabekir

Şu anki durum öyle canlar yakıyor ki; anlatılmaz. Tefecilere, esnafı bulaştıran hükümet tefecilerin tetikçiliğine soyunuyor bu ucube yasayla.
Çek bir ödeme aracıdır dedik bu hukuksuzluğa bir bahane olarak. Derken 5941 çeki ileri vadeli olarak düzenlenebilecek bir borç senedine dönüştürdü. Ve ya da ileri vadeli bir ödeme beyanına. Ödeme aracı diyemez olduk. Görüldüğünde ödenir de diyemez olduk.
Çek için şimdilerde ticari hayatı korumak gibi bir argümanla savunma yapılıyor. Çekinin bir yaprağını ödemeyen adamın zaten ticari hayatı bitiyor. Yani ki adam ticari hayatının devamı için çekini ödüyor hapis korkusundan dolayı değil. Bir kişinin bir çeki yazıldığında ne bir daha kredi alabilir ne de kimse o adamdan bir daha çek alarak o adamla iş yapar.
Hal böyle olunca çek için hapis cezasının olması ticari hayatı korumuyor hatta mahvediyor. Adamın hiçbir şeyi kalmamış iflas etmiş. Asgari seviyede yaşama imkanı dahi kalmamış, zira avukat vekil tayin edecek parası yok, icra iflas kanunu ne diyor bilmiyor. Kişinin haline münasip evi haczedilmez diyorum; ama diyor benim hiçbir şeyimi bırakmadılar evimi de haczedip sattılar diyor. Ticari hayatınız için imalathane kullandığınız makineler diyorum, hepsi satıldı diyor.
Yani ki; adamın herşeyi bitiyor, ailesinin geçimi için belki bir işyerinde asgari ücretle işe girecek; hooooppp hemşerim, senin tutuklaman varmış gel bakimm hapse...Ya adli para cezasını öde ya da 5 yıla kadar yatarın var deniyor. Buhapis kime yarıyor. Adam hapse girdiğinde bu aile ne oluyor.

İşte hayatı bir şekilde bu pisliğe bulanmış çekmağdurları 25/01/2011 tarihinde Ankara'da Abdi İpekçi Parkında saat 10:00'da bu adaletsizliği haykıracaklar...

http://www.turkiyegazetesi.com/haber...r_izdirap.aspx