Mesajı Okuyun
Old 07-04-2002, 21:19   #7
Av. Rasim EKŞİ

Kitap

Aynı zamanda bir Edebiyat Öğretmeni olarak sayın meslektaşım Av. Hulusi METİN'i kutluyor ve görüşlerine tümüyle katılıyorum. Bir toplumun kültürünün temeli dildir. Bilimin ve sanatın her alanında kullanılan kavram ve terimlerin Türkçe sözcüklerle dile getirilmesi, toplumumuzun doğal ve özgün özelliklerinin yaşatılabilmesi için olmazsa olmaz ön koşuldur.
Günümüzde en sağda olan politikacıların bile Türkçe sözcük kullanmaya özen göstermesi dilimizin geleceği için umut vermektedir. Ancak, eğitim düzenimizin dilimiz yönünden yanlış yapılandırıldığını üzülerek görüyoruz. Özellikle Anadolu Liseleri ile yabancı dilde eğitim veren üniversitelerimiz olayı üzerinde önemle duran Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU'nun görüşleri izlenmeye değer.
Bilindiği gibi, orta öğretimde Yabancı Dil Ağırlıklı (Super) Liselerin dil eğitimi bu yönüyle eleştirilmemekte ve Anadolu Liselerinin bu liselere dönüştürülmesi önerilmektedir. Çünkü, Anadolu Liseleri bir yıllık yabancı dil eğitiminden sonra üç yıllık lise eğitimini de tümüyle yabancı dille vermektedir. Böylece, öğrenciler dersleriyle ilgili terimlerin Türkçelerini öğrenemeden yabancı karşılıklarını öğrenmektedirler. En zeki, çalışkan ve başarılı öğrencilerinin terimleri ana dili ile öğrenmeden ve kullanmadan bilim adamı ya da sanatçı yetiştiği bir ülke dilini, sanatını, bilimini ve en önemlisi toplumunu geliştirebilir mi? Başarılı insanlarını başka ülkelere kaptırmaz mı? Sonuçta, bağımsızlığını koruyabilir mi? Büyük insan Atatürk boşuna mı "ülkesini yabancı ülkelerin boyunduruğundan kurtarmasını bilen Türk Ulusu, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmasını bilecektir" anlamındaki sözü söyledi.
Bu arada Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet SEZER'e de değinmeden geçemiyeceğim. Sayın SEZER Türk Dili uzmanı, bir dilci değildir. Ama değme Türk Dili uzmanının gösteremediği bir özenle dilimizi kullanıyor. Derslerine girdiğim lise sınıflarında Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını öğrencilerime örnek olarak gösteriyor ve sözümona Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni yetiştiren üniversitelerimizdeki profesörlerimizin yazıları ile karşılaştırıyorum.
Milletvekillerimiz ve hukukçularımız için değerli hukukçumuz Velidedeoğlu gibi bir örneğimiz varken, hâlâ genelde tüm hukuk dilimizde ve özelde -"Medeni Kanun"da olduğu gibi- yasalarımızda yabancı sözcük kullanma alışkanlığımızdan henüz tam anlamıyla kurtulamayışımız üzücüdür.
Konu çok önemli ve söylenecek çok şey var. Sayın METİN'e bu güncel konu ile ilgili tartışmayı başlattığı için "diline sağlık" diyor, başka görüşlere de yer kalması için burada kesiyorum.
Saygılarımla.

Av. Rasim EKŞİ